Trwa ładowanie...
d5afi58

Fabryka Broni "Łucznik" - Radom wzowi produkcję legendarnych polskich pistoletów Vis

W drugiej połowie przyszłego roku Fabryka Broni "Łucznik" w Radomiu ma rozpocząć produkcję legendarnego Visa. To odpowiedź zakładu na duże zainteresowanie pistoletem rynku cywilnego i kolekcjonerów broni.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Pistolet Vis
Pistolet Vis (Wikimedia Commons CC BY, Fot: Askild Antonsen)
d5afi58

- Proces produkcji rozpocznie się najprawdopodobniej w drugiej połowie przyszłego roku - powiedziała rzeczniczka rzeczniczka radomskiego zakładu Julia Grzesiak. Decyzja o produkcji Visów zapadła w związku z dużym zainteresowaniem ze strony użytkowników rynku cywilnego, pasjonatów broni i kolekcjonerów.

W ubiegłym roku "Łucznik" wypuścił limitowaną serię 50 egzemplarzy z okazji 90-lecia istnienia fabryki i 80-lecia zatwierdzenia visa do produkcji seryjnej. 20 sztuk Visa z limitowanej jubileuszowej serii wystawiono na internetową aukcję. Cena wywoławcza jednego modelu wynosiła 8 tys. zł. Najwyższa cena zapłacona za egzemplarz - to 10 100 zł.

Pistolet Vis wz. 35 to konstrukcja Piotra Wilniewczyca i Jana Skrzypińskiego. Wzorowany był na colcie M1911. Jest bronią osobistą służącą do samoobrony i walki na krótkich odległościach do 50 m. Według fachowców jest to jeden z najlepszych wyprodukowanych do tej pory pistoletów wojskowych.

d5afi58

Vis był bronią oficerów i podoficerów Wojska Polskiego. Do wybuchu wojny wyprodukowano blisko 50 tys. sztuk tego rodzaju pistoletów. Po przejęciu fabryki przez Niemców w 1939 produkcję kontynuowano, ale były to pistolety w uproszczonej wersji i gorszej jakości.

W czasie drugiej wojny światowej kradzież Visów z radomskiego zakładu była jedną z najważniejszych form działalności Związku Walki Zbrojnej i Armii Krajowej w Radomiu. Z zakładu wynoszono części, a potem składano z nich gotowe pistolety. Były one używane także w czasie Powstania Warszawskiego.

d5afi58

Podziel się opinią

Share

d5afi58

d5afi58
Więcej tematów