Trwa ładowanie...

Legendarna Enigma zatopiona w Bałtyku. Odnaleźli ją nurkowie. Na aukcjach kosztuje 117 tys. euro

To się nazywa odnaleźć zaginiony skarb. Niemieccy nurkowie wyłowili z Bałtyku maszynę szyfrującą z czasów II wojny światowej - legendarną Enigmę.
Share
Legendarna Enigma zatopiona w Bałtyku. Odnaleźli ją nurkowie. Na aukcjach kosztuje 117 tys. euro
d4g5xmk

Sensacyjne znalezisko padło łupem niemieckich nurków pracujących u wybrzeży Kilonii przy usuwaniu z Bałtyku sieci-widm - informuje serwis divers24.pl.

Całą akcję zorganizowała ekologiczna organizacja WWF. Zapewne nikt nie spodziewał się, że czyszczenie śmieci z Bałtyku zaowocuje odkryciem historycznej perełki.

Enigma miała zapewnić niemieckiemu wojsku zwycięstwo w II wojnie światowej. Skonstruował ją niemiecki inżynier Artur Scherbius. Wojsko niemieckie maszyny szyfrującej zaczęło używać w 1926 roku.

d4g5xmk

Jeszcze przed II wojną światową polscy naukowcy zajęli się próbą złamania kodu. Nie było to proste zadanie.

Layer 1

Niepozorne urządzenie generowało 3 * 10 do potęgi 114. kombinacji – liczbę wielokroć przewyższającą liczbę atomów w znanym nam Wszechświecie. Złożoność szyfru odsyłała do lamusa wszystkie dotychczasowe metody łamania szyfrów i kodów

Jak pisał Marek Grajek, złamanie Enigmy przez Polaków i przekazanie aliantom sekretu ich sukcesu skróciło wojnę o 2-3 lata, ratując miliony istnień ludzkich i zapewne chroniąc Europę przed użyciem broni nuklearnej.

Niemiecka maszyna szyfrująca Enigma. PAP
Niemiecka maszyna szyfrująca Enigma. Źródło: PAP, Fot: JOHN ANGELILLO

Rola Polaków w złamaniu Enigmy na zachodzie jest jednak niedoceniana. Tymczasem Dermot Turing, prawnik, bratanek słynnego kryptologa Alana Turinga, w rozmowie z PAP przyznawał, że gdyby nie Polacy i ich rola jeszcze przed II wojną światową, nie wiadomo, czy Brytyjczykom udałoby się złamać przed bitwą o Anglię.

Odkrycie niemieckich nurków jest tym bardziej wartościowe, bo większość maszyn szyfrujących tego typu zaginęła lub uległa zniszczeniu. Jeden z egzemplarzy został sprzedany latem tego roku na aukcji za 117 tys. euro.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

d4g5xmk

Podziel się opinią

Share
d4g5xmk
d4g5xmk
Więcej tematów