Łazik NASA Perseverance stworzył tlen na Marsie. To przełomowy moment
Niewielkie urządzenie o wielkości tostera z powodzenie wyciągnęło tlen z marsjańskiej atmosfery. To kolejny sukces misji NASA na Marsie w tym tygodniu.
22.04.2021 15:44
Skład atmosfery Marsa znacznie różni się od naszego powietrza. Na powierzchni Czerwonej Planety znajdziemy mieszankę gazów składającą się głównie z dwutlenku węgla. Niestety, jest go aż 95 proc., co sprawia, że nie jesteśmy w stanie oddychać na Marsie. Jednak eksperymenty prowadzone przez NASA pokazują, że moglibyśmy stworzyć mieszankę gazów podobną do ziemskiej.
Jednym z eksperymentalnych urządzeń, które znajdziemy na łaziku Perseverance, jest Mars Oxygen In-Situ Resource Utilization Experiment. W skrócie: MOXIE. We wtorek inżynierowie z NASA poinformowali o powodzeniu misji tego urządzenia. Z sukcesem udało się oderwać atomy tlenu od cząsteczek dwutlenku węgla w tych trudnych warunkach.
"Jest to krytyczny pierwszy krok w przetwarzaniu dwutlenku węgla na tlen na Marsie" - powiedział w oświadczeniu Jim Reuter, zastępca administratora w Space Technology Mission Directorate NASA. "MOXIE ma jeszcze wiele do zrobienia, ale wyniki tej demonstracji technologii są obiecujące, ponieważ zbliżamy się do naszego celu, jakim jest pewnego dnia zobaczenie ludzi na Marsie" - dodał Reuter.
To kolejny w tym tygodniu sukces NASA na Marsie. W poniedziałek odbył się pierwszy lot helikopterka "Ingenuity". Całość trwała zaledwie kilka sekund, ponieważ był to zaledwie lot testowy.