Łazik marsjański z Chin został dostrzeżony na powierzchni Marsa

Miejsce lądowania łazika Zhurong
Miejsce lądowania łazika Zhurong
Źródło zdjęć: © PAP | PAP/EPA/CHINA NATIONAL SPACE ADMINISTRATION HANDOUT
Karolina Kowasz

10.06.2021 16:36

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Walka o światową dominację pomiędzy Stanami Zjednoczonymi, a Chinami odbywa się obecnie nawet na Marsie. Oba kraje chcą pokazać swoją przewagę także w kosmosie. Dlatego dostrzeżenie chińskiego łazika na powierzchni czerwonej planety budzi spore emocje.

Zgodnie z informacjami serwisu cnet, jeden z orbitujących statków kosmicznych uchwycił na powierzchni Marsa chiński łazik Zhurong. Jest on pierwszym łazikiem marsjańskim należącym do Chin. Został wysłany na powierzchnię czerwonej planety w ramach chińskiej misji Tianwen-1.

Na udostępnionych zdjęciach możemy dostrzec miejsce lądowania łazika Zhurong w miejscu zwanym Utopia Planitia na Marsie. Jest to ogromna równina na powierzchni tej planety w kształcie misy o średnicy 3300 km. Grunt w tym miejscu jest podobny do zwietrzałych law bazaltowych. Co jednak istotne, ze względu na ogromną, względnie płaską przestrzeń, miejsce to doskonale nadaje się do lądowania łazików. 

Zdjęcia pokazują małe plamki, pod którymi kryją się zarówno chiński lądownik, jak i łazik Zhurong. Zgodnie z informacjami, ma mieć on żywotność około trzech miesięcy. Wiadomo również, że pojazd napędzany jest energią słoneczną. Jego celem jest zebranie jak najwięcej informacji o Marsie, w tym także zbadanie co może się znajdować pod powierzchnią planety. 

Można się spodziewać, że jeżeli misja Tianwen-1 zakończy się sukcesem, Chiny podzielą się wszelkimi informacjami na jej temat i odtrąbią ogromne zwycięstwo. Póki co, łazik ma jeszcze około półtora miesiąca przewidywanej żywotności.

Źródło artykułu:www.dobreprogramy.pl
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (142)