Latający szpital. C-27J Spartan zmieniony w oddział intensywnej terapii dla chorych z COVID-19

Latający szpital. C‑27J Spartan zmieniony w oddział intensywnej terapii dla chorych z COVID-19

Samolot C-27J
Samolot C-27J
Źródło zdjęć: © Getty Images | aviation-images.com
Karolina Modzelewska
02.10.2020 16:44, aktualizacja: 01.03.2022 14:04

Samolot C-27J Spartan już wkrótce może wspierać leczenie najciężej chorych pacjentów z COVID-19. Firma Leonardo przetestowała na jego pokładzie integrację ATI (Air Transit Isolators). Wielozadaniowy taktyczny samolot transportowy przemienił się w latający szpital, który umożliwi transport chorych, lekarzy i sprzętu.

Leonardo, międzynarodowa firma specjalizująca się w lotnictwie, obronie i bezpieczeństwie, która produkuje samoloty Spartan, przeprowadziła serię testów integracji systemu ochrony biologicznej Aircraft Transit ISOlator (A.T.ISOL) na pokładzie wielozadaniowego taktycznego samolotu transportowego.

Latający szpital

Według włoskiej firmy testy zrealizowano w zakładzie Leonardo Caselle Sud w pobliżu Turynu, w północno-zachodnich Włoszech, przy wsparciu dostawcy systemu OMP. Samoloty z ATI są najskuteczniejszym środkiem transportu średniego oraz dalekiego zasięgu przy udzielaniu pierwszej pomocy pacjentom zakażonym groźnymi chorobami np. Ebolą, MERS, SARS i Covid-19. Samoloty tego typu zapewniają całkowitą ochronę personelu medycznego i załogi przed patogenami.

ATI to niezależne urządzenie izolujące, które zapewnia mikrobiologicznie bezpieczne środowisko dzięki wielowarstwowej ochronie. Umożliwiają jednoczesną obserwację i leczenie pacjentów w izolacji. Zamontowane w nich filtry HEPA odfiltrowują 99,97% cząstek 0,3 mm i większych, zapobiegając ich przedostawaniu się na zewnątrz.

C-27J Spartan niezawodny w czasie pandemii COVID-19

Testy przeprowadzone w Caselle potwierdziły specjalną konfigurację transportu medycznego z dwoma urządzeniami A.T.ISOL zainstalowanymi w C-27J. Korzystając z tego systemu, aparat C-27J można w razie potrzeby przekształcić w oddział intensywnej terapii.

Do tej pory w trakcie trwania pandemii samoloty C-27J Spartan były wykorzystywane w dziewięciu krajach: Włoszech, Bułgarii, na Litwie, Rumunii, Słowacji, Grecji, oraz w Meksyku i Stanach Zjednoczonych.

Źródło artykułu:WP Tech
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)