Laptopy do pracy biurowej. Niedrogie modele dla biznesmenów

Jeśli jesteś biznesmenem i chcesz mieć dostęp do swoich danych w każdej chwili, wybierz laptopa. To mobilne, nowoczesne rozwiązanie, które sprosta niemal wszystkim wymaganiom. Jaki model warto wybrać? Poniżej kilka wskazówek.

Laptopy do pracy biurowej. Niedrogie modele dla biznesmenów
Źródło zdjęć: © 123RF
Sylwia Ścibak

27.11.2019 | aktual.: 19.01.2022 09:42

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Laptop do biura nie musi zwalać z nóg swoją wydajnością. Tak naprawdę potrzebne jest proste urządzenie, które nie będzie zbyt drogie, ale jednocześnie zapewni maksymalny komfort pracy w firmowych CMS-ach, arkuszach kalkulacyjnych czy programach tekstowych. Zwykle wystarczy model kosztujący mniej niż 2000 zł, czasem do 2500 zł. W tym wypadku warto jednak skupiać się na tym, ile waży wybrany model, czy ma wytrzymałą obudowę i jak długo pracuje bateria na pełnym ładowaniu.

Co znajdziemy w środku?

W tej klasie cenowej zwykle możemy spodziewać się urządzeń, które zawierają standardowe obecnie technologiczne rozwiązania. Między innymi szybkie dyski SSD o zadowalającej pojemności, bez problemu mieszczące zainstalowany system operacyjny, jego kopie zapasową, aplikacje potrzebne w pracy biurowej plus trochę miejsca na zainstalowanie niezbyt rozbudowanych programów. Czasami możemy trafić na laptopy, które zawierają dodatkowy dysk talerzowy umożliwiający przechowywanie wielu potrzebnych danych lub ewentualnie zainstalowanie drugiego systemu operacyjnego. Taki model będzie odpowiedni głównie dla osób, które szukają egzemplarza zarówno szybkiego, jak i bardzo pojemnego.

Co jeszcze znajdziemy w środku? Kości RAM-u o pojemności najczęściej od 4 GB do 8 GB, kilkurdzeniowe procesory zazwyczaj w wersji energooszczędnej oraz zintegrowane z nimi karty graficzne, które pełnią w tym przypadku dość marginalną funkcję. Obecnym standardem są także porty USB w wersji 3.0 lub typu C, które zapewniają bardzo szybki przepływ danych, i złącza HDMI, dzięki którymi możemy podłączyć laptopa do rzutnika. Nie musimy się również martwić o dostęp do sieci - w standardowych egzemplarzach znajdziemy kartę sieci bezprzewodowej do łączenia się za pomocą Wi-Fi oraz kartę sieci przewodowej, który umożliwia połączenie za pomocą przewodu. Coraz rzadziej można jednak spotkać napęd optyczny, który w modelach 2 w 1 praktycznie nie występuje.

A może model 2 w 1?

A skoro mowa o modelach 2 w 1, to warto się nad nimi w tym miejscu pochylić. Są to specyficzne, bardzo niewielkie laptopy (najczęściej mające 11-12 cali) idealne dla osób, które wciąż podróżują. Ich ogromną zaletą jest ekran dotykowy, niewielka waga (najczęściej do 1-1,5 kg) oraz zadowalająca wydajność. Laptopy 2 w 1 dzielą się na modele konwertowalne oraz hybrydowe. Te pierwsze mają na stale przytwierdzoną klawiaturę, którą można odchylić i wykorzystać jako podstawkę, natomiast te drugie umożliwiają odłączenie klawiatury i korzystanie wyłącznie z dotykowego ekranu. Laptop 2 w 1 to świetna alternatywa dla tabletu, którą można zabrać niemal wszędzie.

Komentarze (1)