Niczego nie przeoczysz. Lornetki dla zapaleńców

Niczego nie przeoczysz. Lornetki dla zapaleńców04.11.2019 15:38
Niczego nie przeoczysz. Lornetki dla zapaleńców
Źródło zdjęć: © Pixabay.com

Lornetka to gadżet dla każdego, zarówno myśliwych, survivalowców jak i na przykład ornitologów, kibiców czy amatorów oglądania gwiazd. Każdy z nich doceni możliwości wysokiej jakości sprzętu optycznego. Dopasuj parametry do swoich potrzeb.

Poniżej znajdziesz dodatkowe informacje na temat lornetek, zarówno tych amatorskich, jak i profesjonalnych. Pamiętaj, że wydawanie mnóstwa pieniędzy nie zawsze będzie najlepszym rozwiązaniem i nie zagwarantuje ci, że lornetka spełni twoje oczekiwania.

Komu przyda się lornetka

Choć przeważnie myśląc o lornetce kojarzymy ją z myśliwymi, to jej atuty może docenić każdy. Dobrej jakości lornetka służy nie tylko do obserwacji przedmiotów odległych, ale również tych bliskich. Nowoczesne modele pozwalają na wyostrzenie obrazu oddalonego o kilka metrów. Sprawdzi się więc zarówno do obserwacji dzikiej przyrody, jak i na przykład interesujących zabytków architektonicznych.

Z drugiej strony lornetki umożliwiają również obserwację nocnego nieba bez konieczności sięgania po teleskop. Gołym okiem jesteśmy w stanie dostrzec jedynie niewielką część gwiazd, wszystko zmienia się z chwilą, gdy sięgniemy po lornetkę. Sprzęt zapewnia co prawda mniejsze powiększenie, ale nadrabia to szerokimi kątami widzenia i wygodą użytkowania. Dobrze więc mieć przy sobie lornetkę, która nie wymaga statywu i może służyć za uzupełnienie teleskopu.

Jakie są parametry lornetki?

Najważniejsze oznaczenia sprzętu to powiększenie, średnica obiektywu i pole widzenia. Pierwsze dwa znajdziesz na opakowaniu lub obudowie, przyjmują zwykle formę dwóch liczb oddzielonych znakiem x. Pierwsza z nich to właśnie wielokrotność powiększenia, a druga jest średnicą obiektywu podawaną w milimetrach. W przypadku lornetki z oznaczeniem 10x25 mamy do czynienia ze sprzętem, który oferuje dziesięciokrotne powiększenie przy średnicy obiektywu 25 mm. W lornetkach z regulacją powiększenia na opakowaniu znajdziemy zarówno dolną, jak i górną wartość. Pamiętaj, że im większa szerokość soczewki, tym więcej światła wpada do lornetki, a co za tym idzie obraz wygląda lepiej przy słabym oświetleniu. Duża szerokość obiektywu przyda się szczególnie w wyżej wspomnianych lornetkach do obserwacji gwiazd.

Drugim istotnym parametrem, na który należy zwrócić uwagę jest pole widzenia, które dzielimy na liniowe i kątowe. Pierwsze z nich oznacza szerokość pola widzenia obiektu oddalonego o jeden kilometr, jest ona zwykle wyrażana w postaci xxxm/1000m. Pole kątowe określa się w stopniach i oznacza kąt widzenia lornetki czyli najprościej mówiąc to, jak duży wycinek przestrzeni przed sobą jesteśmy w stanie zobaczyć.

289830087506557946
Źródło zdjęć: © Shutterstock.com

Warto zwrócić uwagę również na odstęp źrenicy, czyli odległość między okiem, a mniejszą lunetą, szczególnie jeśli nosisz okulary. Jeżeli odstęp źrenicy wynosi około 20 mm to z powodzeniem można z niej korzystać w okularach. Oczywiście większość dostępnych na rynku lornetek ma na wyposażeniu system ogniskujący, dzięki któremu możesz korzystać z niej bez szkieł.

Jaka lornetka będzie odpowiednia

Trekkingowcy i survivalowcy z pewnością docenią lornetki o niewielkim powiększeniu, ale stosunkowo dużym polu widzenia, które umożliwią podziwianie widoków podczas wędrówki. Lornetka z szerokimi kątami widzenia przyda się również kibicom i publiczności na różnego rodzaju koncertach, którzy chcą śledzić to, co dzieje się na murawie lub scenie bez ryzyka, że przeoczą coś istotnego.

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Udostępnij:
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (16)