Lądowanie misji Mars 2020. Oglądaj na żywo

Bolesław Breczko

18.02.2021 19:54, aktual.: 18.02.2021 22:17

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Misja Mars 2020, która będzie poszukiwać życia na czerwonej planecie, bezpiecznie wylądowała w kraterze Jezero. Tym samym rozpoczęła się jedna z najważniejszych misji kosmicznych.

Łazik Perserverance jest szczytem kosmicznej techniki. Wyposażony jest w 19 kamer do różnych celów, a także w mikrofony. Na jego pokładzie znajduje się laboratorium do badania próbek pod kątem obecności związków organicznych. Łazik przenosi też specjalne, eksperymentalne urządzenie, które podejmie próbę wyprodukowania tlenu z marsjańskiego dwutlenku węgla. Więcej o łaziku przeczytasz tutaj.

Polscy eksperci i inżynierowie z branży kosmicznej często biorą udział w największych projektach kosmicznych. Na Marsie jest przynajmniej jeden polski akcent w postaci "kreta", który miał wkopać się 3 metry pod powierzchnię Marsa. A o innych polskich podbojach kosmicznych możesz przeczytać tutaj.

Misja Mars 2020 to pierwszy krok w załogowej eksploracji Marsa. Na czerwoną planetę ludzi chce wysłać NASA, a także Elon Musk. Czy kolonizacja Marsa jest w ogóle możliwa? Odpowiedź znajdziesz w tym tekście.

Łazik Perserverance będzie szukał na Marsie śladów prehistorycznego życia. Po co? Na to pytanie odpowiedział nam główny naukowiec misji dr Kenneth Farley.

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (309)