Kwalifikacja wojskowa 2023. Kto powinien spodziewać się wezwania?

Książeczka wojskowa.
Książeczka wojskowa.
Źródło zdjęć: © gov.pl
Mateusz Tomczak

03.04.2023 09:35, aktual.: 03.04.2023 10:43

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Kwalifikacja wojskowa w 2023 r. obejmie około 230 tys. osób. Ministerstwo Obrony Narodowej ujawniło kilka ważnych informacji związanych z tym procesem.

W tym roku kwalifikacja wojskowa będzie przeprowadzana w okresie od 17 kwietnia do 21 lipca. To nowe, ostateczne terminy, które nieco odbiegają od dat podawanych wcześniej (3 kwietnia – 30 czerwca). Resort w ostatniej chwili zdecydował się na zmiany argumentując to egzaminami maturalnymi oraz wnioskami składanymi przez niektórych wojewodów.

Co to jest kwalifikacja wojskowa? Kto zostanie wezwany?

Kwalifikacji wojskowej nie należy mylić z poborem do armii ani obowiązkowymi ćwiczeniami rezerwistów. To proces, który ma na celu sprawdzenie tożsamości wzywanych osób, określenie zdolności fizycznych i psychicznych do pełnienia służby (nadanie kategorii wojskowej) oraz zachęcanie do służby w wojsku.

Kwalifikacja wojskowa jest przeprowadzana co roku, na podstawie Ustawy o obronie Ojczyzny. Grupy osób, które powinny spodziewać się wezwania określa natomiast stosowne rozporządzenie Ministra Obrony Narodowej. W tym roku przed komisją pojawią się:

  • mężczyźni urodzeni w 2004 r.,
  • mężczyźni urodzeni w latach 1999-2003, którzy jeszcze nie mają określonej kategorii zdolności do czynnej służby wojskowej (kategorii wojskowej),
  • osoby, które w latach 2021-2022 zostały uznane za czasowo niezdolne do służby wojskowej ze względu na stan zdrowia, jeżeli okres tej niezdolności upływa przed zakończeniem kwalifikacji wojskowej lub po zakończeniu kwalifikacji wojskowej, ale złożono wniosek o zmianę kategorii zdolności,
  • kobiety urodzone w latach 1999–2004 posiadające kwalifikacje przydatne do służby wojskowej oraz kobiety pobierające naukę w celu uzyskania tych kwalifikacji,
  • osoby, które ukończyły 18 lat życia i zgłosiły się ochotniczo do kwalifikacji wojskowej do końca roku kalendarzowego, w którym kończą 60 lat życia, jeżeli nie posiadają określonej kategorii zdolności do czynnej służby wojskowej.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Czy kwalifikacja wojskowa jest obowiązkowa?

Osoby, które znajdują się w jednej z wyżej wymienionych grup otrzymają wezwania od właściwego ze względu na miejsce zameldowania wójta, burmistrza lub prezydenta miasta. Znajdzie się w nich między innymi dokładna data i miejsce kwalifikacji wojskowej.

Kwalifikacja wojskowa jest obowiązkowa. Osoby, które nie dostosują się do wezwania mogą spodziewać się konsekwencji. Ustawa o obronie Ojczyzny zakłada, że niezgłoszenie się bez uzasadnionej przyczyny może skutkować grzywną, a nawet przymusowym doprowadzeniem przez Policję.

Podczas kwalifikacji wojskowej, na podstawie rozmowy oraz badań komisja lekarska przyzna każdej osobie jedną z czterech kategorii A, B, D bądź E. Zdolność do czynnej służby wojskowej określa kategoria A.

Co zabrać na kwalifikację wojskową?

Osoby udające się na kwalifikację wojskową powinny mieć ze sobą odpowiednie dokumenty. Przede wszystkim dowód osobisty oraz dokumenty potwierdzające pobieranie nauki lub posiadane wykształcenie.

W przypadku pojawienia się przed komisją w innym terminie niż pierwotnie wyznaczony trzeba mieć przy sobie również dokument usprawiedliwiający nieobecność. Osoby, które w ciągu ostatnich 12 miesięcy wykonywały badania specjalistyczne powinny zabrać ze sobą także dokumentację medyczną. To samo dotyczy osób trwale niezdolnych do czynnej służby.

Mateusz Tomczak, dziennikarz Wirtualnej Polski

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (58)