Kwadrokopter sterowany myślą

Kwadrokopter sterowany myślą03.09.2012 11:25
Kwadrokopter sterowany myślą

Chiński kwadrokopter pozwala nawet osobom sparaliżowanym kierować małym, latającym pojazdem

Twórcami sterowanego myślą, kwadrokoptera, czyli urządzenie, które lata dzięki czterem wyposażonym w śmigła silniczkom elektrycznym są naukowcy z Zhejiang University w Hangzhou. Chcieli w ten sposób dać osobom mającym problemy z poruszaniem się nowy sposób wchodzenia w kontakt z otoczeniem.

Posłużyli się dostępnym w sprzedaży już od dwóch lat elektroencefalograficznym kontrolerem do gier Emotiv - opaską z 1. elektrodami na elastycznych pałączkach. Sygnały z mózgu są transmitowane dzięki technologii Bluetooth do laptopa, który następnie drogą radiową steruje kwadrokopterem.

Zakres ruchów aparatu latającego jest ograniczony przez zdolność aparatury do odczytania aktywności mózgu. Jeśli użytkownik myśli "w prawo", kwadrokopter leci na, wprost, jeśli "w lewo" - obraca zgodnie z ruchem wskazówek zegara. "Pchnij" - powoduje wznoszenie, "ostro w lewo" - start.

Zaciśnięte zęby nakazują obniżyć lot, natomiast mrugając robi się zdjęcia. Domyślnie kamera kwadrokoptera transmituje obraz wideo do laptopa. Sterujący obserwuje ekran i może zrobić zdjęcie, mrugając szybko cztery razy.

System ma zostać zaprezentowany we wrześniu podczas Ubiquitous Computing Conference w Pittsburgu (Pennsylvania). Na razie ma się przydać do obserwowania przez niepełnosprawnych otoczenia z nowych punktów widzenia albo na przykład do zmagań "dronów" na ringu. Twórcy mają nadzieję, że w przyszłości osoby niepełnosprawne będą w stanie polecieć gdzie tylko chcą, sterując za pomocą myśli własnym samolotem.

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Udostępnij:
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (2)