Kurs językowy online z analizą wymowy

Kurs językowy online z analizą wymowy

Kurs językowy online z analizą wymowy
Źródło zdjęć: © heise-online
24.06.2010 16:10

Portal językowy Babbel.com wyposażył właśnie system nauki online w mechanizm analizy głosowej. Uruchomiony na początku 2008 roku serwis prowadzi internetowe kursy języków angielskiego, francuskiego, hiszpańskiego, portugalskiego, szwedzkiego i włoskiego. Odczytywane przez lektorów (native speakerów) lekcje słownictwa i gramatyki zostały teraz wzbogacone o mechanizm interaktywnego rozpoznawania mowy

Portal językowy Babbel.com wyposażył właśnie system nauki online w mechanizm analizy głosowej. Uruchomiony na początku 2008 roku serwis prowadzi internetowe kursy języków angielskiego, francuskiego, hiszpańskiego, portugalskiego, szwedzkiego i włoskiego. Odczytywane przez lektorów (native speakerów) lekcje słownictwa i gramatyki zostały teraz wzbogacone o mechanizm interaktywnego rozpoznawania mowy.

Użytkownik wyposażony w zestaw słuchawkowy podłączony do komputera powtarza za lektorem pojedyncze słowa lub całe zdania. Dźwięk z mikrofonu jest poddawany transformacji Fouriera i rozdzielany na 51. sygnałów o różnych częstotliwościach, przy czym zarejestrowane szumy tła są filtrowane. Później następuje rozłożenie nagrania na znaczeniowe jednostki mowy (fonemy). Podczas końcowego porównania zapisu z wzorcowym materiałem specjalny algorytm wylicza łączące je podobieństwo w skali od 0 do 100 punktów. Po chwili zostaje wyświetlona wartość porównawcza. Uzyskawszy co najmniej 50 punktów, uczeń może przystąpić do następnego ćwiczenia. "Rozszerzając usługę o funkcję rozpoznawania głosu, chcemy zachęcić naszych klientów do trenowania wymowy, aby jak najlepiej przygotować ich do prowadzenia konwersacji w życiu codziennym" - mówi Markus Witte, szef portalu Babbel. Analiza mowy odbywa się w czasie rzeczywistym z wykorzystaniem wtyczki Flasha zainstalowanej w przeglądarce WWW.

Obraz
© Nawet w sytuacji gdy oryginał i wymawiany tekst bardzo się różnią, algorytm analizy mowy określi podobieństwo obydwu zapisów. Kliknij, aby powiększyć (fot. heise-online)

Serwis pozwala za darmo przetestować wybrane lekcje w ograniczonym zakresie. Sześciomiesięczny abonament na korzystanie z całości materiału dydaktycznego kosztuje 5 euro. Babbel oddaje też do dyspozycji klientów aplikację dla iPoda i iPhone'a - choć na razie bez funkcji rozpoznawania mowy. Serwis nie działa natomiast w przeglądarce iPada, ponieważ ta nie obsługuje Flasha. Jednak operator witryny - firma Lesson Nine - zapowiedziała, że wkrótce zapewni działanie modułu analizy głosowej również dzięki osobnej aplikacji dla tabletu Apple'a.

wydanie internetowe www.heise-online.pl

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (1)