Kupujesz dysk SSD? Oto 5 rzeczy, na które trzeba zwrócić uwagę

Kupujesz dysk SSD? Oto 5 rzeczy, na które trzeba zwrócić uwagę

Kupujesz dysk SSD? Oto 5 rzeczy, na które trzeba zwrócić uwagę
Źródło zdjęć: © Plextor
Bolesław Breczko
02.04.2019 15:00

Dyski SSD znacznie przewyższają swoimi możliwościami dyski twarde, oferując kilkukrotnie wyższą prędkość zapisu i odczytu danych. Dyski SSD zapewniają szybsze uruchamianie systemu, wczytywanie gier lub programów. Przy zakupie dysku SSD, należy zwrócić uwagę na kilka elementów.

Nośniki półprzewodnikowe w ostatnich latach stały się podstawowym elementem wyposażenia laptopów i komputerów. We wrześniu 2018 przetestowaliśmy dysk SSD Plextor M9PeY, który uzyskał ponad 10-krotnie lepsze wyniki od standardowego dysku HDD. W odniesieniu do tego testu, przygotowaliśmy kilka wskazówek, które warto wziąć pod uwagę przy zakupie dysku SSD.

Pojemność

Przez lata użytkownicy nie byli do końca przekonani do dysków SSD ze względu na ich wysoką cenę. W ostatnim czasie jednak doszło do dużych zmian na rynku, które spowodowały, że koszt nośnika opartego o pamięć flash zmalał kilkukrotnie. To sprawiło z kolei, że dziś nie warto już spoglądać na wersje mniejsze niż 256 GB. Aktualnie za model o pojemności 512 GB zapłacimy tyle, ile przed rokiem trzeba było zapłacić za 256 GB.

Przeznaczenie

Na rynku nośników pamięci wyróżniamy dyski SSD SATA oraz SSD NVMe. Ten drugi typ pozwala zmaksymalizować potencjał pamięci flash, niwelując zarazem ograniczenia prędkości typowe dla SATA. Przed zakupem dysku powinniśmy więc określić, do czego będziemy go wykorzystywać. SSD NVMe sprawdzą się szczególnie wśród profesjonalistów, którzy pracują na dużych plikach - na przykład przy montażu wideo.

Typ kości

Aktualnie na rynku dostępne są nośniki, które możemy skategoryzować pod względem sposobu zapisu danych: SLC, MLC, TLC oraz - od niedawna - QLC. W teorii najbardziej trwałe dyski to te, które wykorzystują kości SLC, bo oznacza to, że w jednej komórce pamięci znajduje się jeden bit informacji. W kości 3D TLC - jedna komórka przechowuje trzy bity danych, a komórki ułożone są warstwami. Rodzaj wykorzystywanych kości ma wpływ na cenę dysku. Pod koniec 2018 roku na rynku zaczeły pojawiać się tańsze nośniki wyposażone w kości QLC, ale wątpliwości budzi żywotność tego typu SSD.

Gwarancja

Gwarancja jest poniekąd związana z rodzajem kości pamięci wykorzystanych przez producenta. Standardem staje się 5-letnia gwarancja. W przypadku nośników wyposażonych w kości QLC, okres gwarancyjny oscyluje w granicach 2-3 lat, a to oznacza, że nawet producenci nie są przekonani co do żywotności tego rodzaju komponentów.

Złącze

Instalacja nośnika SSD w starszym laptopie czy komputerze stacjonarnym jest doskonałym sposobem na to, aby dać urządzeniu drugie życie. Dokonując przesiadki z dysku twardego na półprzewodnikowy, warto zwrócić uwagę na to, jakie złącza obsługuje płyta główna. W starszych laptopach często nie znajdziemy złącza na dysk M.2. Wówczas naturalnym wyborem będzie SSD na SATA. Z kolei w przypadku PC-tów, możemy postawić na dysk SSD wbudowany w kartę HHHL.

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)