Dysk SSD Plextor M9PEY. Super wydajność w sensownej cenie

Masz wolne 7 stówek i chcesz poważnie przyśpieszyć swojego starego peceta? Zainwestuj w dysk SSD Plextor M9PEY, aby zobaczyć (teoretyczny) wzrost o 700 procent.

Dysk SSD Plextor M9PEY. Super wydajność w sensownej cenie
Źródło zdjęć: © WP.PL
Bolesław Breczko

Ponad 10-krotnie lepszy wynik uzyskał dysk SSD Plextora od mojego starego działającego bez zarzutów dysku HDD od Western Digital z 2011 roku. Chociaż nie mogę na niego przesadnie narzekać, bo przez te 8 lat działał bez zarzutów i nigdy nie sprawiał problemów, to SSD od Plextora pozostawił mojego poczciwego "twardziela" daleko w tyle.

Obraz
© WP.PL

Dyski Plextor M9PEY wykorzystują 64-warstwową pamięć TOSHIBA BiCS3 3D TLC NAND z kontrolerem Kontroler Marvell 88SS1093 i wykorzystują interfejs PCI Express NVMe 3.0 x4.

Dysk SSD kontra HDD w starym komputerze

Na powyższej grafice można zauważyć, że dysk Plextor M9PEY nie osiągnął reklamowanych przez producenta prędkości 3000 MB/s odczytu i 2000 MB/s zapisu. Nie mamy tu jednak do czynienia z fałszywą reklamą, a słabą płytą główną i złączem PCI Express w wersji jedynie 2.0 podczas, gdy dzisiejsze płyty główne obsługują wersje 4.0, która oferuje czterokrotnie szybszy transfer (do 32 GB na sekundę).

Obraz
© WP.PL

Teoretyczne wyniki rzadko kiedy mają zastosowanie w rzeczywistości, tak samo jest w tym przypadku. Dlatego oprócz benchmarków przeprowadzonych programami testowymi sprawdziłem też o ile szybciej Plextor M9PEY radzi sobie z codziennymi zadaniami, czyli przede wszystkim z grami:

"Frostpunk" cierpi na problem potwornie długiego uruchamiania rozgrywki podczas pierwszego jej uruchomienia. Wykorzystując dysk HDD zajmuje to u mnie blisko 2 minuty, bo 1:55. Na dysku SSD Plextora proces ten trwał 40 sekund. W przypadku "Frostpunka" widzimy zatem poprawę o 55 proc.

W "Overwatch" przyśpieszenie ładowania mapy wyniosło 55 proc. z 17 sekund do 8 sekund, a ładowanie poziomu w "Wiedźminie 3" 49 proc. z 46 do 24 sekund.

Oprócz gier około 50 procentowe przyśpieszenie ładowania zauważyłem też w "ciężkich" programach, jak Maya (do grafiki 3D), oraz Davinci Resolve (do edycji wideo). Dysk SSD, oprócz przyśpieszenia samego uruchamiana programów, zdecydowanie poprawił komfort korzystania zwłaszcza w przypadku Resolve. Przeglądanie i zaciąganie klipów wideo w rozdzielczości 1080p było zdecydowanie płynniejsze niż na zwykłym dysku HDD.

Obraz
© WP.PL | Bolesław Breczko

SSD Plextor. Nie tylko dla graczy

Pomo, że Plextor M9PEY dedykowany jest graczom (choćby poprzez "czadowe" podświetlenie RGB na dysku, którego i tak nie będziemy widzieć), to dysk genialnie sprawdza się w pracach, które wymagają częstej i ciężkiej pracy. Takim przykładem jest właśnie edycja wideo, gdzie dysk odczytuje i zapisuje duże ilości danych (klipy 4K mogą zajmować kilkaset gigabajtów). Wszystko dzięki ogromnemu, jak na urządzenia tego typu, radiatorowi, które zajmuje całą powierzchnię dysku. Odpowiada on za odprowadzanie ciepła i chłodzenie dysku, co zapobiega "bottleneckowaniu", czyli zmniejszeniu wydajności dysku spowodowanego w tym wypadku przegrzaniem urządzenia.

Wszystko to, w połączeniu z całkiem niezłą ceną (ok 750 zł za 512 GB) sprawia, że dysk SSD Plextor M9PEY cechuje się nie tylko świetną wydajnością, ale też świetnym stosunkiem jakości do ceny.

Jesteś zainteresowany kupnem nowego sprzętu RTV lub AGD i nie chcesz przepłacać? Zobacz stronę X-kom kupony rabatowe.

Wybrane dla Ciebie
Komentarze (2)