Która przeglądarka najlepiej chroni twoją prywatność?

Która przeglądarka najlepiej chroni twoją prywatność?
Źródło zdjęć: © chip.pl

29.07.2013 11:20

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Internet Explorer, Chrome, Firefox czy Safari? Każda z nich ma wiele unikalnych zalet. Ale którą warto wybrać, jeżeli priorytetem jest ochrona prywatności?

Internet Explorer 1. wzbudził wiele kontrowersji, z uwagi na pewną decyzję Microsoftu. W przeglądarce tej domyślnie włączona jest funkcja Do-Not-Track, która ma zapobiegać śledzeniu nas przez ciasteczka reklamowe, a zatem chronić naszą prywatność. Efektem ubocznym tego ustawienia (które można zmienić) mają być brak spersonalizowanych reklam i mniejsze zyski dla reklamodawców. Niestety, jak dowodzą badania NSS Labs, ten mechanizm jest nieefektywny z uwagi na to, że witryny mogą szanować to ustawienie lub je ignorować. Internet Explorer 10 ma jednak na tyle dużo zalet, że i tak wygrał porównanie.

Obraz
© (fot. chip.pl)

Przeglądarka ta jest jedyną z czterech liderów rynkowych, która pozwala użytkownikowi na uaktywnianie list chroniących przed śledzeniem. Wszystkie przeglądarki za to informują użytkowników o tym, że dana witryna chce poznać naszą geolokalizacje, pytając się o zgodę. Firefox i Chrome zezwalają na instalację wszystkich ciasteczek, Safari zaś blokuje te pochodzące od firm trzecich. A Internet Explorer?

- _ IE nie blokuje domyślnie wszystkich ciasteczek firm trzecich. Jednakże te bez opisanej polityki prywatności lub te, które mogą być wykorzystane do skontaktowania się z użytkownikiem bez jego zgody, są domyślnie blokowane. Tyczy się to wszystkich ciasteczek, nie tylko firm trzecich _ twierdzi NSS Labs.

Polecamy w wydaniu internetowym chip.pl: Ukryte nowości w Androidzie 4.3

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (86)