Księżyc oddala się od Ziemi. Konsekwencje mogą być poważne

Zespół naukowców z University of Wisconsin-Madison i Université du Québec przyjrzał się Księżycowi. Jak udało im się ustalić, Srebrny Glob odsuwa się od Ziemi w tempie ok. 3,8 centymetra rocznie. Takie zmiany w przyszłości będą miały poważny wpływ na naszą planetę. Dni staną się znacznie dłuższe.

Ziemia widziana z Księżyca
Ziemia widziana z Księżyca
Źródło zdjęć: © pexels
oprac. KMO

Powstanie Księżyca łączy się z tzw. teorią wielkiego uderzenia. Zdaniem badaczy jest ona najbardziej prawdopodobnym wytłumaczeniem istnienia Srebrnego Globu. Zgodnie z jej założeniami, Księżyc powstał ok. 4,5 miliarda lat temu w wyniku zderzenia pomiędzy młodą Ziemią oraz planetą wielkości Marsa, nazywaną Theą lub Orfeuszem. Od tego momentu w znacznej odległości od naszej planety krąży jej naturalny satelita.

Księżyc oddala się od Ziemi

W najnowszych badaniach eksperci skupili się na obserwacjach Księżyca i analizie skał liczących ok. 90 milionów lat. W ten sposób potwierdzili, że Srebrny Glob oddala się od Ziemi. Co więcej, naukowcy uważają, że stopniowe odsuwanie się Księżyca będzie miało znaczące konsekwencje. Tempo, w jakim oddala się naturalny satelita Ziemi, czyli ok. 3,8 centymetra rocznie wpływ na długość dnia.

Jeszcze 1,4 mld lat temu doba na naszej planecie trwała nieco ponad 18 godzin. Obecnie mamy do czynienia z dniami o długości 24 godzin. Według ekspertów za 200 milionów lat doba wydłuży się do 25 godzin. Wynika to m.in. z grawitacyjnych interakcji pomiędzy obydwoma ciałami niebieskimi, a w zwłaszcza siłom pływowym pomiędzy Ziemią i Księżycem. Siły pływowe są większe, gdy odległości Księżyca i Słońca są mniejsze i odwrotnie, są on słabsze, gdy te odległości są większa.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Sztuka podróżowania - DS4

"W miarę jak Księżyc się oddala, Ziemia staje się jak wirujący łyżwiarz figurowy, który zwalnia, gdy wyciąga ręce" - powiedział Stephen Meyers, profesor geologii na Uniwersytecie Wisconsin-Madison, tłumacząc zjawisko wydłużających się dni.

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (36)