Na Księżycu jest więcej wody niż sądzono

Na Księżycu jest więcej wody niż sądzono

Na Księżycu jest więcej wody niż sądzono
Źródło zdjęć: © Shutterstock.com
Karolina Modzelewska
24.07.2019 16:25

Naukowcy z Uniwersytetu Kalifornijskiego uważają, że na Księżycu może być znacznie więcej wody, niż początkowo sądzono. Jest to informacja ważna z punktu widzenia przyszłych misji kosmicznych, ale także futurystycznych planów kolonizacji satelity.

Badania opublikowane na łamach Nature Geoscience, dotyczą porównania zacienionych kraterów na powierzchni Merkurego z podobnymi kraterami na Księżycu. Naukowcy doszli do wniosku, że w pobliżu południowego bieguna Księżyca, mogą znajdować się kratery wypełnione lodem o grubości nawet do kilku metrów.

Kratery, ukryte przed Słońcem zawierają lód, ponieważ w ich pobliżu temperatura w nocy spada nawet do -233 °C. Zespół naukowców przeanalizował dane z sondy kosmicznej MESSENGER NASA, która przez blisko cztery lata znajdowała się na orbicie Merkurego.

Woda na Księżycu

Uzyskane wyniki wskazywały, że w zacienionych kraterach znajduje się lód. Naukowcy porównali głębokość i średnicę kraterów Merkurego z wielkością kraterów Księżyca. Pozwoliło to na określić, które z kraterów Księżyca są płytsze i mogą zawierać lód.

Badania potwierdzają inni naukowcy

Inne badanie, opublikowane na początku tego miesiąca przez naukowców z Centrum Lotów Kosmicznych Goddard w NASA, również wykazało, że kratery na południowym biegunie mogą zwierać zamarzniętą wodę. Uważają oni jednak, że jest jej znacznie mniej niż sugeruje zespół naukowców z Uniwersytetu Kalifornijskiego.

Badacze uważają, że w zacienionych kraterach Księżyca mogą znajdować się miliony ton lodu. Dokładne zbadanie, ile wody zostało w nich uwięzione, wymaga jednak wysłania astronautów, którzy dokonają pomiarów.

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (2)