Coś dziwnego dzieje się na Księżycu. "Kurczy się i trzęsie"
Naukowcy przedstawili zaskakujące wyniki badań. Przeanalizowali dane zebrane podczas misji na Księżyc, oraz z satelity LRO. Wygląda na to, że na Księżycu dochodzi do ciągłych wstrząsów sejsmicznych.
Wnętrze Księżyca się ochładza, a to prowadzi do kurczenia się naszego największego satelity naturalnego. Naukowcy mówią, że zaczyna się zmieniać w "rodzynkę". W strukturze Księżyca dochodzi przez to do wielu uskoków tektonicznych, a w efekcie "trzęsienia Księżyca".
"Nasza analiza daje pierwszy dowód na to, że te wady są nadal aktywne i prawdopodobnie powodują trzęsienia ziemi dzisiaj, gdy Księżyc nadal stopniowo się chłodzi i kurczy" - powiedział Thomas Watters, naukowiec z Smithsonian’s National Air and Space Museum.
"Niektóre z tych wstrząsów są dość silne, osiągają około pięciu stopni w skali Richtera" - dodaje Watters. Pierwsze z uskoków tektonicznych zarejestrowano w 2010 roku. Za pomocą danych zebranych z satelity LRO, udało się znaleźć ich źródło. Wykorzystano także dane z misji Apollo.
Zobacz też wideo: Japońska sonda "bombarduje" astroidę Ryugu
Nicholas Schmerr z University of Maryland wraz ze swoim zespołym stworzył nowy algorytm do opracowania danych zebranych przez sejsmometry pozostawione na powierzchni Księżyca podczas misji Apollo. W latach 1969-77 instrumenty te zarejestrowały aż 28 trzęsień Księżyca.
Następnie na "mapę trzęsień" nałożono zdjęcia satelitarne wykonane przez LRO. Przedstawiały miejsca wykrytych uskoków tektonicznych. Przynajmniej 8 z nich praktycznie idealnie nakładało się z danymi z instrumentów na Księżycu. To wystarczający dowód na to, że coś niedobrego dzieje się we wnętrzu Srebrnego Globu.
"Dla mnie, te odkrycia sugerują, że powinniśmy wrócić na Księżyc"- dodaje Schmerr. Wygląda na to, że NASA wysyłając ludzi na Srebrny Glob, zabierze ze sobą więcej instrumentów naukowych. Chodzi o to, aby umieścić sejsmometry na jak największej powierzchni Księżyca.
Zobacz też: Finał konkursu NASA. To nie wazon, ani kubek na yerba mate. Tak będzie wyglądać kolonia na Marsie
Źródło: NASA