Ksiądz w Nowym Targu ogłosił kościół wolnym od koronawirusa. Pomóc miała NASA

Ksiądz w Nowym Targu ogłosił kościół wolnym od koronawirusa. Pomóc miała NASA

Ks. Jan Karlak z kościoła św. Jana Pawła II w Nowym Targu
Ks. Jan Karlak z kościoła św. Jana Pawła II w Nowym Targu
Źródło zdjęć: © YouTube
05.10.2020 18:02

NASA stworzyła technologię, która teraz zabezpiecza pomieszczenia przed koronawirusem – deklaruje ks. Jan Karlak. Parafia św. Jana Pawła II w Nowym Targu jest pierwszą w Polsce świątynią, która ją wykorzystuje.

- Proszę się nie martwić. W tym momencie nikt w naszym kościele nie może się zarazić ani grypą, ani COVID-em, ani żadną inną bakterią czy wirusem – ogłosił podczas niedzielnej mszy ks. Jan Karlak, jak podaje serwis nowytarg24.tv. Chodzi o system sanitaryzacji powietrza.

To technologia stworzona przez inżynierów z NASA, która wybija wszelkie wirusy i bakterie. Polega na powstawaniu nadtlenku wodoru za pomocą fotokatalizy, promieniowania UVC i utleniania tlenku tytanu. System działa non stop i jest zamontowany w systemie wentylacji samego kościoła.

– To wszystko sprawia, że można uczestniczyć w liturgii bez maseczki. Ale jeśli ktoś chce być w maseczce, to bardzo proszę, ja tego nie zabronię – podkreślił kapłan podczas nabożeństwa. W tym samym kościele funkcjonuje także system ozonowania powietrza. W tym przypadku jednak czyszczenie trwa tylko dwie godziny wieczorem podczas nieobecności jakichkolwiek osób w świątyni.

Z tej samej technologii, co NASA i kościół w Nowym Targu, korzysta także amerykański Boeing, który montuje technologię w swoich samolotach. W czasach pandemii ma to pozwolić na bezpieczniejsze podróże.

Czy faktycznie NASA przyczyniła się do bezpieczeństwa nowotarskich wiernych? - Wiele technologii, z których korzystamy na co dzień w domach czy naszych firmach pochodzi od NASA czy ESA. Agencje kosmiczne mają bowiem bardzo rozbudowane programy transferu technologii i często jesteśmy zaskoczeni, że dane rozwiązanie zostało pierwotnie opracowane przez np. NASA - mówi nam Łukasz Wilczyński, prezes Europejskiej Fundacji Kosmicznej.

Źródło artykułu:WP Tech
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (249)