Kryła się w głębinach. To nieznana nauce wampirzyca
Naukowcom z Chin udało się dokonać bardzo rzadkiego, wręcz prze łomowego odkrycia. W głębinach Morza Południowochińskiego odnaleźli tajemnicze stworzenie, które okazało się dotychczas nieznanym nauce głowonogiem z rodziny Vampyroteuthis.
Stworzenia zamieszkujące głębiny oceanów mają przeróżne kształty i rozmiary, ale do tej pory nauce znany był tylko jeden gatunek wampirzycy. Chodzi o Vampyroteuthis infernalis, który został odkryty przez Carla Chuna jeszcze w 1903 roku i, jak się okazuje, był niesłusznie uważany za jedynego przedstawiciela swego rodzaju.
Dotychczas nieznana nauce wampirzyca
Właśnie dołączył do niego drugi przedstawiciel, który został nazwany Vampyroteuthis pseudoinfernalis. Znaleziono go na północno-zachodnim Morzu Południowochińskim, na głębokości ok. 800 - 1000 metrów. To już obszary, do których nie dociera światło słoneczne i nie występują tam rośliny.
Jak podkreślili chińscy badacze, nowo odkryty gatunek różni się od swojego "poprzednika" kilkoma cechami. W przeciwieństwie do Vampyroteuthis infernalis, nowy gatunek posiada ogon, a jego fotofory, czyli narządy produkujące światło, znajdują się w innym miejscu na ciele. Na podstawie badań genetycznych ustalono, że Vampyroteuthis pseudoinfernalis jest odrębnym gatunkiem.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Trudności z prawidłową klasyfikacją wampirzyc
Co interesujące, kiedy w 1903 roku odkryto Vampyroteuthis infernalis przypadkowo uznano, że jest to gatunek ośmiornicy. Później jednak zwierzę zostało sklasyfikowane poprawnie - do Vampyroteuthidae, czyli rodziny głowonogów z rzędu wampirzyc. Nowy gatunek odkryty przez chińskich naukowców został najpierw dokładnie sfotografowany i zmierzony, a następnie poddany badaniom DNA w celu porównania z innymi znanymi gatunkami.
W swojej publikacji chińscy naukowcy podziękowali za współpracę m.in. Monterey Bay Aquarium Research Institute (MBARI), którego przedstawiciele dostarczyli cyfrowe zdjęcie Vampyroteuthis infernalis i pomogli w badaniach.
Jak przy okazji dodali, wampirzyce odżywiają się głównie szczątkami zwierząt i tzw. śniegiem morskim, unoszącymi się w wodach oceanu. Dorastają do ok. 30 cm długości.
Mateusz Tomczak, dziennikarz Wirtualnej Polski