Krupa śnieżna w Polsce. Czym jest? Jak wygląda? [ZDJĘCIA i WIDEO]

Krupa śnieżna w Polsce. Czym jest? Jak wygląda? [ZDJĘCIA i WIDEO]
Źródło zdjęć: © Materiał prasowy

19.09.2019 10:51, aktual.: 19.09.2019 11:53

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Krupa śnieżna spada nam na głowę głównie w okresach przejściowych pór roku. Często mylimy ją z gradem, jednak sporo się od niego różni. Czym jest i jak wygląda ten opad atmosferyczny?

Dziś znów możemy spodziewać się pochmurnej pogody. W niektórych rejonach kraju zagrzmi i pojawi się krupa śnieżna. Opad atmosferyczny często niesłusznie mylony jest z gradem. Poniżej wyjaśniamy czym jest i jak wygląda.

Pogoda. Co to jest krupa śnieżna?

Krupa śnieżna najczęściej pojawia się w okresach przejściowych pór roku. Na głowę może spaść nam także latem, z wysoko rozwiniętych chmur burzowych. Opady atmosferyczne powstają w chmurach kłębiastych lub warstwowo-kłębiastych przy silnej konwekcji we froncie zimnym lub w strefie wiosennych przelotnych opadów.

Choć wygląda podobnie do gradu, to jest zupełnie czymś innym. Krupę śnieżną najłatwiej rozróżnić przez postać nieprzezroczystych lodowych ziarenek. Mają średnicę od 2 do 5 mm. Krupa spadając na ziemię charakteryzuje się także rozpryskiwaniem, co w znaczącym stopniu różni ją od gradu czy śniegu. Opad ten powstaje przy temperaturze poniżej 0 stopni Celsjusza.

Obraz
© Materiał prasowy
Obraz
© Materiał prasowy

Na poniższym zdjęciu przedstawiona jest różnica pomiędzy krupą śnieżną (po lewej), a gradem (po prawej).

Obraz
© Materiał prasowy

Gromadzenie się ładunków elektrycznych na spadających granulkach krupy może prowadzić do powstania wyładowań atmosferycznych.

Krupa śnieżna występuje głównie w klimacie wysokogórskim, a utworzona jej opadem pokrywa ma większą gęstość niż pokrywa śnieżna ze śniegu płatkowego. Kulisty kształt, małe tarcie, a także duża gęstość sprawiają, że opadła na stoki krupa jest niestabilna i może powodować lawiny.

Przypominamy, że świetnym narzędziem do śledzenia wyładowań atmosferycznych oraz opadów jest aplikacja Monitor Burz.

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (27)