Krupa śnieżna w Polsce. Czym jest? Jak wygląda? [ZDJĘCIA i WIDEO]

Krupa śnieżna w Polsce. Czym jest? Jak wygląda? [ZDJĘCIA i WIDEO]19.09.2019 10:51
Krupa śnieżna w Polsce. Czym jest? Jak wygląda? [ZDJĘCIA i WIDEO]
Źródło zdjęć: © Materiał prasowy

Krupa śnieżna spada nam na głowę głównie w okresach przejściowych pór roku. Często mylimy ją z gradem, jednak sporo się od niego różni. Czym jest i jak wygląda ten opad atmosferyczny?

Dziś znów możemy spodziewać się pochmurnej pogody. W niektórych rejonach kraju zagrzmi i pojawi się krupa śnieżna. Opad atmosferyczny często niesłusznie mylony jest z gradem. Poniżej wyjaśniamy czym jest i jak wygląda.

Pogoda. Co to jest krupa śnieżna?

Krupa śnieżna najczęściej pojawia się w okresach przejściowych pór roku. Na głowę może spaść nam także latem, z wysoko rozwiniętych chmur burzowych. Opady atmosferyczne powstają w chmurach kłębiastych lub warstwowo-kłębiastych przy silnej konwekcji we froncie zimnym lub w strefie wiosennych przelotnych opadów.

Choć wygląda podobnie do gradu, to jest zupełnie czymś innym. Krupę śnieżną najłatwiej rozróżnić przez postać nieprzezroczystych lodowych ziarenek. Mają średnicę od 2 do 5 mm. Krupa spadając na ziemię charakteryzuje się także rozpryskiwaniem, co w znaczącym stopniu różni ją od gradu czy śniegu. Opad ten powstaje przy temperaturze poniżej 0 stopni Celsjusza.

289824033296907258
Źródło zdjęć: © Materiał prasowy
289824033296972794
Źródło zdjęć: © Materiał prasowy

Na poniższym zdjęciu przedstawiona jest różnica pomiędzy krupą śnieżną (po lewej), a gradem (po prawej).

289824033297103866
Źródło zdjęć: © Materiał prasowy

Gromadzenie się ładunków elektrycznych na spadających granulkach krupy może prowadzić do powstania wyładowań atmosferycznych.

Krupa śnieżna występuje głównie w klimacie wysokogórskim, a utworzona jej opadem pokrywa ma większą gęstość niż pokrywa śnieżna ze śniegu płatkowego. Kulisty kształt, małe tarcie, a także duża gęstość sprawiają, że opadła na stoki krupa jest niestabilna i może powodować lawiny.

Przypominamy, że świetnym narzędziem do śledzenia wyładowań atmosferycznych oraz opadów jest aplikacja Monitor Burz.

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Udostępnij:
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)