Pogoda w Polsce. Silny wiatr, deszcz i burze. W górach spadł śnieg. IMGW ostrzega

Pogoda w Polsce nie rozpieszcza. Środa to kolejny dzień, w którym towarzyszyć nam będą silny wiatr i deszcze, a miejscami nawet burze. Gdzie jest burza? IMGW wydaje ostrzeżenia dla dziewięciu województw. Czy sobota i niedziela będą równie pochmurne?

Pogoda w Polsce. Silny wiatr, deszcz i burze. W górach spadł śnieg. IMGW ostrzega
Źródło zdjęć: © flickr.com | Sven Hoffmann

Pogoda nie oszczędza mieszkańców Polski i szybko każe zapomnieć o pięknej, letniej aurze. Wichury, deszcze, a nawet śnieg - tak zapowiada się kolejny dzień w naszym kraju. Czy następne dni również będą takie pochmurne?

Gdzie jest burza? Pogoda. IMGW wydaje ostrzeżenia. 18 września

Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej (IMGW) ostrzega w środę 18 września przed silnym wiatrem aż dziewięć województw. Na południu powieje z prędkością nawet do 100 km na godzinę. Najsilniejszego wiatru należy się spodziewać w południowej części województwa śląskiego, małopolskiego i podkarpackiego. W tych rejonach IMGW ogłosił drugi (w trzystopniowej skali) stopień zagrożenia.

W województwach: opolskim, świętokrzyskim, lubelskim, mazowieckim, warmińsko-mazurskim oraz północnych częściach Pomorza obowiązuje alert pierwszego stopnia.

Na Bałtyku utrzymuje się sztorm. Na Pomorzu mogą występować burze z gradem lub krupą śnieżną.

18 września. Pogoda w Polsce. W górach spadł śnieg

Synoptycy prognozują dziś zachmurzenie na terenie całego kraju. Najgorszej pogody mogą spodziewać się mieszkańcy północnej i wschodniej części Polski. Na zachodzie i południu możliwe będą rozpogodzenia w drugiej części dnia.

Deszcz prognozowany jest w województwach zachodniopomorskim, pomorskim, warmińsko-mazurskim, podlaskim, mazowieckim, kujawsko-pomorskim, łódzkim i lubelskim. W północnych województwach mogą wystąpić także burze, a w wyższych partiach gór przewidywany jest śnieg z deszczem. Wiatr umiarkowany, miejscami silny, szczególnie na wybrzeżu i w górach może wiać z prędkością od 70 do 100 kilometrów na godzinę.

Na termometrach od 13 stopni (województwo warmińsko-mazurskie, podlaskie, świętokrzyskie i podkarpackie) do 17 stopni (lubuskie). W pozostałych regionach słupki rtęci pokażą 15-16 stopni. W nocy temperatura spadnie do 4-7 stopni Celsjusza.

W związku z ochłodzeniem, w górach pojawił się pierwszy śnieg.

Pogoda nie rozpieszcza mieszkańców Polski

W związku z ogromnymi wichurami na terenie całego kraju doszło do prawie 800 interwencji. W wtorek wieczorem, bez prądu pozostawało 2,6 tysiąca odbiorców. Najwięcej w województwie łódzkim i podlaskim. W wyniku szalejących w nocy silnych wiatrów ranne zostały dwie osoby.

"We wtorek do godziny 21 Państwowa Straż Pożarna odnotowała 516 wyjazdów w związku z sytuacją pogodową" – poinformował na Twitterze zastępca dyrektora Rządowego Centrum Bezpieczeństwa Grzegorz Świszcz.

Do szóstej rano w całym kraju strażacy zanotowali ponad 790 interwencji.

Pogoda poprawi się od soboty

Aura zacznie się zmieniać dopiero w sobotę, gdy z południowego zachodu ponownie będzie do nas docierać cieplejsze, śródziemnomorskie powietrze. Na zachodzie temperatura podniesie się do 20 stopni. W niedzielę ciepła pogoda będzie towarzyszyć mieszkańcom całej Polski. Termometry wskażą temperaturę od 18 stopni na wschodzie do 23 stopni na zachodzie.

Prawdziwie piękna pogoda powróci pierwszego dnia kalendarzowej jesieni, 23 września. Według długoterminowej prognozy pogody GFS maksymalna temperatura za dnia może wynieść nawet 26 stopni Celsjusza.

Przypominamy, że na bieżąco z pogodą możecie być dzięki naszemu serwisowi Pogoda WP.
Ponadto zachęcamy do pobrania aplikacji pogodowej, dzięki której dowiecie się, w których rejonach kraju możliwe będą opady deszczu oraz burze.

wiadomościpogodawichura
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (1)