Krowy dużo ze sobą rozmawiają. Najnowsze badania pomagają zrozumieć o czym

Krowy potrafią się ze sobą bardzo dobrze komunikować, a jak wynika z najnowszych badań, często dzielą się między sobą wieloma informacjami, w tym "opowiadają", jak się czują.

Krowy dużo ze sobą rozmawiają. Najnowsze badania pomagają zrozumieć o czym
Źródło zdjęć: © iStock.com

Według badań przeprowadzonych na Uniwersytecie w Sydney, krowy mają indywidualne cechy głosu i zmieniają jego wysokość w zależności od emocji. Tym sposobem mucząc potrafią się ze sobą komunikować i opowiadać o swoim samopoczuciu.

- Krowy to towarzyskie zwierzęta społeczne. W pewnym sensie nie jest zaskakujące, że potwierdzają swoją indywidualną tożsamość przez całe życie - komentuje Alexandra Green, główna autorka badania.

Teraz jednak Green zauważa, że po raz pierwszy naukowcy byly w stanie tak dokładnie przeanalizować muczenie krów i pozyskać dowody świadczące o indywidualizmie zwierząt, w tym tonu ich głosu.

Zobacz też: Skoczne krowy. Zobacz nagranie

Badanie wykazało, że krowy używają głosu, aby pomóc im utrzymać kontakt ze stadem i wyrazić podniecenie, pobudzenie, zaangażowanie lub niepokój. Green przyznała:

- Wszystkie zwierzęta mają bardzo wyraźne głosy. Nawet bez patrzenia na nie w stadzie, mogę stwierdzić, który z nich wydaje dźwięk tylko na podstawie jej głosu.

Green zauważyła również, że słychać wyraźne zmiany w sposobie muczenia w zależności od emocji i samopoczucia krów. Badacze potwierdzili już wcześniej tę zależność, jednak sądzili, że dotyczy ona tylko relacji bydła z potomstwem. Nowe wyniki potwierdziły o wiele silniejsze więzi społeczne pomiędzy krowami.

W tym nowym badaniu szczegółowo opisano, w jaki sposób krowy zachowują indywidualną mowę przez całe życie i jak są w stanie rozmawiać między sobą. Green powiedziała, że ma nadzieję, że jej badania pomogą rolnikom "dostroić się do stanu emocjonalnego ich bydła, poprawiając dobrostan zwierząt".

wiadomościzwierzętanauka

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (0)