Krowy dużo ze sobą rozmawiają. Najnowsze badania pomagają zrozumieć o czym

Krowy dużo ze sobą rozmawiają. Najnowsze badania pomagają zrozumieć o czym

Krowy dużo ze sobą rozmawiają. Najnowsze badania pomagają zrozumieć o czym
Źródło zdjęć: © iStock.com
17.01.2020 12:41

Krowy potrafią się ze sobą bardzo dobrze komunikować, a jak wynika z najnowszych badań, często dzielą się między sobą wieloma informacjami, w tym "opowiadają", jak się czują.

Według badań przeprowadzonych na Uniwersytecie w Sydney, krowy mają indywidualne cechy głosu i zmieniają jego wysokość w zależności od emocji. Tym sposobem mucząc potrafią się ze sobą komunikować i opowiadać o swoim samopoczuciu.

- Krowy to towarzyskie zwierzęta społeczne. W pewnym sensie nie jest zaskakujące, że potwierdzają swoją indywidualną tożsamość przez całe życie - komentuje Alexandra Green, główna autorka badania.

Teraz jednak Green zauważa, że po raz pierwszy naukowcy byly w stanie tak dokładnie przeanalizować muczenie krów i pozyskać dowody świadczące o indywidualizmie zwierząt, w tym tonu ich głosu.

Badanie wykazało, że krowy używają głosu, aby pomóc im utrzymać kontakt ze stadem i wyrazić podniecenie, pobudzenie, zaangażowanie lub niepokój. Green przyznała:

- Wszystkie zwierzęta mają bardzo wyraźne głosy. Nawet bez patrzenia na nie w stadzie, mogę stwierdzić, który z nich wydaje dźwięk tylko na podstawie jej głosu.

Green zauważyła również, że słychać wyraźne zmiany w sposobie muczenia w zależności od emocji i samopoczucia krów. Badacze potwierdzili już wcześniej tę zależność, jednak sądzili, że dotyczy ona tylko relacji bydła z potomstwem. Nowe wyniki potwierdziły o wiele silniejsze więzi społeczne pomiędzy krowami.

W tym nowym badaniu szczegółowo opisano, w jaki sposób krowy zachowują indywidualną mowę przez całe życie i jak są w stanie rozmawiać między sobą. Green powiedziała, że ma nadzieję, że jej badania pomogą rolnikom "dostroić się do stanu emocjonalnego ich bydła, poprawiając dobrostan zwierząt".

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)