Kroczący olbrzym szykuje się do debiutu. PGNiG zakończyło montaż ogromnej "wiertarki"

Kroczący olbrzym szykuje się do debiutu. PGNiG zakończyło montaż ogromnej "wiertarki"

Kroczący olbrzym szykuje się do debiutu. PGNiG zakończyło montaż ogromnej "wiertarki"
Źródło zdjęć: © Materiały prasowe | Maciej Margas
Adam Bednarek
11.10.2018 09:06, aktualizacja: 12.10.2018 13:39

Ma prawie 60 metrów wysokości, a potrafi przekopać się na głębokość 6 tys. metrów pod ziemią. Nowa "wiertarka" zajmująca się wydobyciem gazu wkrótce rozpocznie pracę.

PGNiG o zakupie "wiertarki" poinformowało w lutym. Teraz, jak donosi serwis nowiny24.pl, na placu wiertniczym w Kramarzówce koło Jarosławia urządzenie już zostało zamontowane i szykuje się do debiutu. Sprzęt nosi nazwę "Bentec 2000 HP" i jest jednym z najnowocześniejszych tego typu rozwiązań na świecie. PGNiG musi jeszcze tylko przeprowadzić testy i oficjalny odbiór, by gigant mógł zacząć pracę.

Bentec 2000 HP ma udźwig 500 ton i moc 2 000 KM, co pozwala na wykonywanie otworów o długości przekraczającej 6 000 m. Wysokość całkowita urządzenia to 59 m, w tym wysokość masztu - 46,33 m. Stół wiertniczy znajduje się na wysokości 9,75 m.

Najważniejszą informacją jest jednak to, że Bentec 2000 HP tzw. urządzenie kroczące. Wiertnia sama przemieszcza się pomiędzy kolejnymi lokalizacjami, co oznacza, że niepotrzebny jest jej demontaż i ponowny montaż. Wiercenie kolejnych otworów odbywa się więc znacznie sprawniej. Cena Bentec 2000 HP jest nieznana, ale nieoficjalnie mówi się nawet o 80 mln zł.

"Urządzenie pozwoli spółce zintensyfikować poszukiwanie i wydobycie węglowodorów na Niżu Polskim i Podkarpaciu" - informowało wcześniej PGNiG.

W latach 2016-2022 PGNiG zaplanowało na Podkarpaciu ok. 120 odwiertów poszukiwawczych. – Ponad czterdzieści otworów zostało już wykonanych, m.in. w gminach Kańczuga, Krasne, Kuryłówka i Żyraków, z czego aż 32 okazały się pozytywne. Oznacza to wyjątkowo wysoką skuteczność na poziomie 75 proc. Zawdzięczamy ją m.in. dokładnej analizie danych sejsmicznych, która pozwoliła wytypować najbardziej obiecujące miejsca do prowadzenia wierceń – wyjaśnił Piotr Woźniak, Prezes Zarządu PGNiG SA.

Część odwiertów będzie realizowana w nieeksploatowanych do tej pory warstwach geologicznych. Przykładem jest właśnie Kramarzówka, gdzie PGNiG wykonało pierwszy w Polsce odwiert horyzontalny w utworach miocenu niekonwencjonalnego. Po zabiegu szczelinowania przypływy gazu ustabilizowały się na poziomie 70 tys. m3 na dobę, czyli 25 mln m3 rocznie.

Jakim typem gracza jesteś? Preferujesz klasyczne produkcje dla jednego gracza czy uważnie śledzisz esport? Wypełnij nasz quiz!**

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (29)