Kosmos. Wybrano imiona dla nowo odkrytych księżyców Jowisza

Kosmos. Wybrano imiona dla nowo odkrytych księżyców Jowisza

Kosmos. Wybrano imiona dla nowo odkrytych księżyców Jowisza
Źródło zdjęć: © Shutterstock.com | Vadim Sadovski
03.09.2019 14:07, aktualizacja: 03.09.2019 14:24

Pandia, Ersa, Eirene, Philophrosyne i Eupheme to imiona niedawno odkrytych księżyców Jowisza. Ich wybór ogłosiła Międzynarodowa Unia Astronomiczna, a w jego dokonaniu pomogli internauci.

Znalezienie 12 nowych księżyców Jowisza ogłoszono ponad rok temu, w lipcu 2018. Autorami odkrycia są Scott S. Sheppard i jego zespół.

W celu ustalenia pięciu nazw spośród nowo odkrytych ciał niebieskich, naukowcy postanowili zapytać internautów o opinię. Zgłoszenia można było nadsyłać przy pomocy Twittera od lutego do kwietnia 2019 r.

Wymogi nazewnictwa

Nazwy księżyców Jowisza nie mogą być jednak zupełnie dowolne. Międzynarodowa Unia Astronomiczna przyjęła zasady, że w ich przypadku muszą być to imiona zaczerpnięte z mitologii greckiej lub rzymskiej, potomków lub żon Jowisza (czyli greckiego Zeusa).

Przykładowo – księżyc S/2018 J3 otrzymał nazwę Pandia, od bogini księżyca, córki Zeusa i Selene. S/2018 J1 za to został nazwany na cześć bogini rosy Ersy – siostry Pandii.

Księżyce Jowisza

Jowisz posiada 79 znanych księżyców. Są bardzo zróżnicowane wielkością - od olbrzymich, jak Ganimedes (średnica około 5300 km), po bardzo niewielkie kilkukilometrowe ciała.

Aktualnie Międzynarodowa Unia Astronomiczna prowadzi globalny konkurs na nazwy planet pozasłonecznych IAU100 NameExoWorlds. Przebiega on w formie krajowych konkursów – każde z państw ma wybrać nazwę dla jednej egzoplanety i jej gwiazdy. Polski konkurs prowadzony jest etapami. Jego publiczna internetowa część rozpocznie się 9 września.

Źródło: PAP

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)