Kosmiczny pociąg nad Polską. Wieczorem spójrz w niebo

Miłośnicy obserwacji nieba mają kolejną okazję, by ciekawie spędzić wieczór. 19 października nad Polską ponownie będzie można obserwować tzw. kosmiczny pociąg, który tworzą przelatujące satelity Starlink. Przelot na niebie potrwa około 4 minut i będzie widoczny bez specjalistycznych przyrządów.

Satelity Starlink na niebie
Satelity Starlink na niebie
Źródło zdjęć: © Unsplash
Oskar Ziomek

19.10.2024 | aktual.: 19.10.2024 12:34

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

O szczegółach kolejnego przelotu satelitów Starlink nad Polską pisze serwis nocneniebo.pl. 19 października pierwszy raz można je było zaobserwować już o godzinie 5:40, ale nie jest to jedyny jasny przelot, który uda się zaobserwować, wychodząc na balkon lub do ogrodu. Kolejny przewidywany jest o godzinie 19:15. Satelity Starlink pojawią się na zachodnim niebie i przelecą w kierunku wschodnim.

Starlink to satelity regularnie wznoszone na orbitę przez firmę SpaceX Elona Muska, której celem jest zapewnienie dostępu do internetu satelitarnego zwłaszcza na obszarach, gdzie inne metody doprowadzenia sygnału są niemożliwe. Internet Starlink wielokrotne udowodnił już, że może być przydatny w nieoczekiwanych momentach - między innymi niedawno w czasie powodzi w Polsce, kiedy rząd zapewnił najbardziej poszkodowanym zestawy odbiorcze Starlink, by pozostali w kontakcie ze światem.

Obserwacja przelatujących satelitów Starlink na niebie jest atrakcyjna przynajmniej z dwóch powodów. Po pierwsze obserwacja możliwa jest bez użycia specjalistycznych sprzętów, po drugie zaś satelity tworzą charakterystyczny kosmiczny pociąg, bowiem lecą jedna za drugą po wspólnej trasie.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Serwis nocneniebo.pl przypomina, że równolegle na niebie można jeszcze obserwować kometę C/2023 A3 Tsuchinshan-ATLAS, która co prawda jest widoczna coraz słabiej - zwłaszcza gołym okiem - ale nadal bezproblemowo z wykorzystaniem aparatów i podstawowych przyrządów optycznych do obserwacji nieba.

Oskar Ziomek, dziennikarz WP Tech

wiadomościnewskosmos
Komentarze (1)