Kosmiczne szklarnie rozwiążą problem głodu na świecie? Budowa pierwszej rusza w tym roku
Firma NanoRacks pracuje nad budową pierwszej kosmicznej szklarni. Obiekt, który zostanie zbudowany na ziemskiej orbicie jeszcze w tym roku, ma być początkiem wielkiego przedsięwzięcia, mającego na celu rozwiązanie problemu głodu na naszej planecie.
16.02.2021 09:54
Amerykańska firma Nanoracks specjalizująca się w świadczeniu usług w przestrzeni kosmicznej ogłosiła, że jeszcze w tym roku wybuduje pierwszą szklarnię na ziemskiej orbicie. W najbliższych latach ma powstać tam więcej tego typu obiektów. Ich celem jest nie tylko hodowla żywności dla astronautów, ale także rozwiązanie problemu głodu na Ziemi.
Naukowcy podkreślają, że w kosmicznych szklarniach nie będzie powstawać żywność dla mieszkańców Ziemi, lecz będą tam tworzone nowe odmiany warzyw, mogące przetrwać na naszej planecie w najbardziej ekstremalnych warunkach środowiskowych.
Eksperci są zgodni, że jeżeli rośliny poradzą sobie w kosmicznych warunkach, bez problemu będzie można wykorzystać je w uprawach w krajach, w których nieustannymi problemami są nieurodzaj, bieda i głód.
Czytaj także: Upiorne odkrycie. Gwiazdy niczym Hannibal Lecter
Naukowcy wiedzą, że orbitalne szklarnie nie są w stanie całkowicie zlikwidować problemu głodu na świecie, jednak są zdania, że nowe gatunki roślin mogą przyczynić się do ograniczenia kosztów produkcji żywności, przez co sprawią, że rolnictwo rozwinie się na terenach, na których dotąd było to mało możliwe.
- Badania nad produkcją żywności w ekstremalnych warunkach kosmicznych mogą być kluczem do poprawy naszych możliwości w pustynnym i suchym klimacie - mówi rzecznik AIDO, Biura Inwestycyjnego w Abu Zabi, które podpisało kontrakt z firmą NanoRacks na otwarcie centrum badań nad rolnictwem kosmicznym w Zjednoczonych Emiratach Arabskich.
Pierwsza szklarnia jeszcze w tym roku
Jeffrey Manber, dyrektor generalny Nanoracks zapewnił, że budowa pierwszej orbitalnej szklarni o nazwie StarLab zostanie zakończona jeszcze w tym roku. - Moglibyśmy ustawić małą szklarnię w śluzie Bishop i użyć jej jako stanowiska testowego, a następnie w ciągu następnych pięciu lat przejść do wolnostojącej orbitującej autonomicznej szklarni platformowej - wyjaśnia w wywiadzie dla portalu Space.com.
Firma ma w planach budowę większej ilości kosmicznych szklarni. - COVID i zmiany klimatyczne naprawdę otworzyły nam oczy na kruchość bezpieczeństwa żywnościowego zarówno w krajach rozwijających się, jak i rozwiniętych - mówi Manber. - Wierzymy, że istnieje ścieżka badawcza, w której przestrzeń kosmiczna może być jednym z rozwiązań przyczyniających się do przezwyciężenia zmian klimatycznych i rosnących zagrożeń związanych z klimatem na Ziemi - dodał.
Dyrektor generalny Nanoracks poinformował, że Centrum Rolnictwa Kosmicznego StarLab opracuje również zrobotyzowane i zautomatyzowane systemy do utrzymania szklarni w przestrzeni kosmicznej, które będzie można później wykorzystać także do poprawy wydajności rolnictwa lądowego.