Kosmiczne latarnie. Mogą pomóc astronautom poruszać się w kosmosie

Kosmiczne latarnie. Mogą pomóc astronautom poruszać się w kosmosie
Źródło zdjęć: © Getty Images
Karolina Modzelewska

23.06.2020 17:02, aktual.: 23.06.2020 17:21

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Naukowcy NASA uważają, że już niedługo statki kosmiczne będą nakierowywane przez gwiazdy neutronowe lub pozostałości gwiazd eksplodujących w supernowej. Staną się one wyjątkowymi, kosmicznymi "latarniami morskimi".

Przez wiele lat żeglarze podróżowali, wykorzystując położenie gwiazd na niebie. Stanowiły one ich punkty odniesienia i ważne źródło informacji o położeniu statki. Obecnie podróżowanie wygląda zupełnie inaczej, ale nie wykluczone, że już niedługo statki kosmiczne będą korzystały ze starych i sprawdzonych metod.

NASA szuka alternatyw dla nawigacji

Naukowcy znajdujący się na Międzynarodowej Stacji Kosmicznej (ISS) szukają alternatyw dla zastosowania GPSu w kosmosie. Według ekspertów z NASA konstelacje satelitów można zastąpić obserwacją gwiazd neutronowych lub martwych pozostałości gwiazd eksplodujących w supernowej - jako „kosmicznych latarni morskich”.

Badacze przyglądają się pulsarom, czyli szybko wirującym gwiazdom neutronowym, które emitują promieniowanie rentgenowskie w cienkich, wirujących wiązkach, podobnie jak latarnia morska.

Teleskop rentgenowski wielkości pralki o nazwie NICER (eksplorator składu wnętrza gwiazdy neutronowej) przymocowany na zewnątrz stacji kosmicznej tworzy mapę gwiazd neutronowych, która przypomina GPS.

Gwiazdy w roli GPSa

Pomysł użycia tej mapy jako sposobu nawigacji był w przeszłości określany mianem „XNAV” . Miał pozwolić autonomicznym statkom kosmicznym bezpiecznie poruszać się w przestrzeni kosmicznej.

- GPS wykorzystuje precyzyjnie zsynchronizowane sygnały. Pulsacje z niektórych gwiazd neutronowych są bardzo stabilne, niektóre nawet tak stabilne, jak ziemskie zegary atomowe - powiedział Luke Winternitz, badacz z NASA Goddard Space Flight Center.

Pomysł jest obiecujący. W 2018 r. naukowcy wykazali już, że system nawigacji oparty na pulsarach działa. Eksperyment o nazwie SEXTANT (eksplorator stacji dla technologii pomiaru czasu i nawigacji rentgenowskiej) wskazał lokalizację obiektu poruszającego się w przestrzeni z prędkością tysięcy mil na godzinę. Teraz naukowcy sprawdzają, czy taki system byłby przydatny w przypadku przyszłych podróży na Marsa, a także planowanej stacji kosmicznej Gateway.

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)