Kosmici nas obserwują? Naukowcy zauważyli około 1000 pobliskich gwiazd, które "patrzą" na Ziemię
Naukowcy zwrócili uwagę na gwiazdy, które mają dobry "widok" na Ziemię. Doszli do wniosków, że istnieje ponad 1000 orbitujących wokół nich planet, które są korzystnie usytuowane względem Ziemi. Z ich powierzchni zaawansowane, obce cywilizacje mogłyby podglądać naszą planetę.
23.10.2020 | aktual.: 01.03.2022 14:16
Okazuje się, że istnieje 1004 gwiazdy podobne do Słońca, z orbitującymi planetami podobnymi do Ziemi. Znajdują się w odległości 326 lat świetlnych od naszej planety, przy czym najnowsze badanie koncentruje się na najbliższych egzoplanetach.
Ziemia widoczna z innych planet
Naukowcy wykorzystali dane z katalogu gwiazd NASA Transiting Exoplanet Survey Satellite (TESS) oraz mapę gwiazd Gaia do obliczeń, które pozwoliły odkryć planety mogące "widzieć" Ziemię.
- Gdyby obserwatorzy prowadzili poszukiwania, byliby w stanie zobaczyć oznaki biosfery w atmosferze naszej bladoniebieskiej kropki - mówi astronom Lisa Kaltenegger z Uniwersytetu Cornell. Dodaje: - możemy nawet zobaczyć jedne z najjaśniejszych z tych gwiazd na naszym nocnym niebie bez lornetki lub teleskopu.
Eksperci uważają, że astronomowie na tych egzoplanetach musieliby posługiwać się takimi samymi lub podobnymi technikami do katalogowania odległych obiektów, aby dostrzec Ziemię. Chodzi przede wszystkim o tzw. metodę tranzytu, polegającą na obserwowaniu, jak Ziemia porusza się wokół Słońca, aby ustalić skład atmosfery naszej planety.
Punkty obserwacyjne dla obcych, zaawansowanych cywilizacji
Ekliptyka Ziemi, czyli okrąg po którym porusza się Słońce, ma kluczowe znaczenie dla ustalenia, które egzoplanety mogą nas zobaczyć. Jest on źródłem informacji dla astronomów, gdzie będą zlokalizowane egzoplanety z dobrym widokiem na Ziemię. Innymi słowy, w których punktach obserwacyjnych w przestrzeni kosmicznej nasza planeta pojawi się jako planeta tranzytowa.
Spośród 1004 gwiazd zidentyfikowanych jako potencjalne nadające się do zamieszkania, 508 oferuje otaczającym je planetom co najmniej 10-godzinną możliwość obserwacji Ziemi na każdej orbicie.
Na razie naukowcy uważają, że ich praca mogłaby zostać wykorzystana do zawężenia poszukiwań życia pozaziemskiego w przyszłości - jeśli chcemy na przykład znaleźć egzoplanety, które mogły nas zauważyć, a także my je.
- Jeśli szukamy inteligentnego życia we wszechświecie, które mogłoby nas znaleźć i mogłoby chcieć się skontaktować, właśnie stworzyliśmy mapę gwiazd, na którą powinniśmy najpierw spojrzeć – powiedziała Kaltenegger.