Kość sprzed 150 mln lat. Niezwykłe znalezisko

Paleontolodzy z Portugalii odkryli skamieniałą kość krokodyla z epoki jury. Szacują, że znalezisko może liczyć nawet 150 mln lat. Kość ma należeć do jednego z najstarszych okazów krokodyla, które do tej pory odkryli naukowcy.

Archeolog w czasie pracy (zdjęcie poglądowe)
Archeolog w czasie pracy (zdjęcie poglądowe)
Źródło zdjęć: © Getty Images | Jordi Salas
oprac. KLT

Zespół paleontologów z Portugalii dokonał niezwykłego odkrycia na terenie gminy Lourinha, położonej na środkowym zachodzie kraju. Znaleźli tam skamieniałą kość krokodyla, która pochodzi z epoki późnej jury. Badacze podkreślili, że jest to jeden z najstarszych okazów krokodyla, które są znane nauce.

Simao Mateus, paleontolog i dyrektor ds. naukowych w ośrodku Dino Parque da Lourinha, poinformował, że na Półwyspie Iberyjskim nigdy wcześniej nie odkryto tak starożytnej części szkieletu zwierzęcia z rzędu krokodyli.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Krokodyl sprzed 150 mln lat

"Jego wiek szacujemy na 150 mln lat" - oznajmił Mateus. Wyjaśnił, że odnaleziona skamielina to fragment czaszki zwierzęcia, które żyło w późnej jurze. Dodał, że skamielina jest w doskonałym stanie, co umożliwia przeprowadzenie szeregu dodatkowych badań nad tym okazem drapieżnego gada.

Mateus zwrócił uwagę, że znaleziony na terenie gminy Lourinha fragment ciała krokodyla należy do nowego gatunku. Zespół badawczy, którym kieruje, nadał mu nazwę Crocodilomorfo.

- To zwierzę było przodkiem aktualnie żyjących na świecie gatunków z rzędu krokodyli. W najbliższym czasie będziemy kontynuowali badania nad tym okazem - zapowiedział Simao Mateus.

Gmina Lourinha jest miejscem intensywnych prac paleontologicznych od ponad trzech dekad. Zespoły badawcze z całego świata przybywają tam, aby prowadzić swoje badania. Wśród skamielin, które udało się tam znaleźć, są m.in. kości Lorinozaura - dinozaura z grupy zauropodów, który żył w epoce późnej jury.

Źródło artykułu:PAP

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (0)