Korzystasz z bankomatów? Cash trapping popsuje ci humor

Bankomat
Bankomat
Źródło zdjęć: © Pixabay
Oskar Ziomek

04.09.2022 16:17

Jedną z najprostszych, a jednocześnie najczęściej stosowanych metod przez oszustów przy bankomatach jest cash trapping. To mała modyfikacja, którą trudno na pierwszy rzut oka zauważyć. Na czym polega?

Cash trapping to pojęcie odnoszące się do oszustwa polegającego na zainstalowaniu w bankomacie mało widocznej listwy, z powodu której wypłacane pieniądze nie trafią do dłoni klienta. Co więcej, z punktu widzenia systemu w bankomacie wypłata zostanie zrealizowana poprawnie. Środki znikną więc z konta, ale klient nie zobaczy na oczy gotówki. Jak to działa?

Chodzi o zainstalowaną przez oszusta cienką listwę, która "przejmuje" wysuwane przez maszynę banknoty tak, że te układają się pod nią (stąd nazwa - z ang. "trap" oznacza "pułapkę"). Jeśli korzystając z bankomatu kiedykolwiek będziesz w sytuacji, w której wypłacona gotówka po prostu nie pojawi się w otworze do jej odbierania - bardzo prawdopodobne, że padłeś ofiarą cash trappingu. Jak to wygląda w praktyce można zobaczyć na nagraniach dostępnych w sieci:

Sądząc, że padło się ofiarą cash trappingu, najrozsądniej jest nie panikować i od razu skontaktować się z operatorem bankomatu, bez odchodzenia od maszyny. Ideą oszustwa jest bowiem fizyczne "przejęcie" gotówki do niewielkiej skrytki, którą oszust z założenia chce jak najszybciej opróżnić. Zapewne znajduje się więc w okolicy i obserwuje bankomat, by następnie podejść i przejąć łup. Ofiara pozostająca przy maszynie w praktyce mu to uniemożliwia, a docelowo odzyska pieniądze, kiedy operator bankomatu przyjedzie z pomocą do urządzenia.

Oskar Ziomek, dziennikarz Wirtualnej Polski

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (24)