Koronawirus zwalczany przez światło słoneczne? Są pierwsze wnioski

Koronawirus zwalczany przez światło słoneczne? Są pierwsze wnioski

Słońce
Słońce
Źródło zdjęć: © Pexels
02.04.2021 13:28

Nowe badania sugerują, że światło słoneczne może zwalczać koronawirusa nawet osiem razy szybciej, niż początkowo zakładali naukowcy. "Nasza teoria zakłada, że uderzenie UV w RNA wirusa może go unieszkodliwić", wyjaśnia badacz.

Część widma światła ultrafioletowego (UV) jest absorbowana przez kwasy nukleinowe w DNA i RNA. UVA nie powoduje problemu dla zdrowia, ale UVB może przyczyniać się do uszkodzenia komórek. 

Naukowcy ustalili, że UVC może być skutecznie używane przeciwko wirusom, takim jak SARS-CoV-2, nawet jeśli nadal jest bezpiecznie otoczone ludzkimi płynami. Jednak ten rodzaj promieniowania nie styka się z Ziemią, bo chroni nas przed nim warstwa ozonowa. 

- UVC świetnie sprawdza się w szpitalach, ale w niekontrolowanych warunkach, np. w kuchni czy w metrze, przyczyniłoby się do wytwarzania szkodliwego ozonu - wyjaśniła Julie McMurry, toksykolog z Oregon State University i współautorka nowego badania kierowanego przez Paolo Luzzatto-Fegiza z UC Santa Barbara. 

Badania przeprowadzone w lipcu 2020 roku, potwierdziły, że po 10-20 minutach wystawiania koronawirusa na naturalne światło słoneczne, stawał się on nieaktywny. Eksperyment przeprowadzono warunkach symulujących ludzką ślinę. 

Późniejsza publikacja wskazywała, że SARS-CoV-2 jest trzykrotnie bardziej wrażliwy na promieniowanie UV niż grypa, przy czym 90 proc. cząstek koronawirusa jest neutralizowana po zaledwie półgodzinnej ekspozycji na światło słoneczne w lecie.

Obliczenia przeprowadzone przez oddzielny zespół naukowców doprowadziły do ​​wniosku, że RNA wirusa jest uszkadzane fotochemicznie bezpośrednio przez promienie świetlne. Osiąga się to skuteczniej dzięki krótszym falom światła, takim jak UVC i UVB. 

Luzzatto-Fegiz i zespół znaleźli nieścisłości w obliczeniach i są zdania, że światło słoneczne może unieszkodliwiać koronawirusa nawet 8 razy szybciej, niż przewidywała teoria. Naukowcy podejrzewają, że zamiast bezpośrednio wpływać na RNA, UVA może oddziaływać z cząsteczkami w ośrodku testowym (ślinę) w sposób, który przyspiesza unieszkodliwianie wirusa.

Jeżeli badania to potwierdzą, możemy otrzymać niedrogi i stosunkowo bezpieczny sposób na walkę z koronawirusem. Naukowcy podkreślają jednak, że konieczne są dalsze testy, by określić, która długość fal działa najskuteczniej i z najmniejszą szkodą dla człowieka. 

Źródło artykułu:WP Tech
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (155)