Koronawirus wykryty w pół godziny? Naukowcy opracowali nową technologię

Koronawirus wykryty w pół godziny? Naukowcy opracowali nową technologię
Źródło zdjęć: © Shutterstock.com

19.03.2020 11:26, aktual.: 07.04.2020 12:15

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Naukowcy z Uniwersytetu w Oksfordzie opracowali technologię szybkiego testu na obecność koronawirusa SARS-CoV-2. Osoby z podejrzeniem infekcji uzyskają wynik już po 30 minutach. To ponad trzy razy szybciej niż w przypadku obecnie stosowanych testów.

Naukowcy z Uniwersytetu Oksfordzkiego mogą pochwalić się imponującym osiągnięciem. Po serii przeprowadzonych badań udało im się opracować technologię szybkiego testu na obecność koronawirusa SARS-CoV-2. Zaprojektowana przez ekspertów metoda daje możliwość wykrycia zarażenia w zaledwie pół godziny.

Test, który wykryje obecność koronawirusa po 30 minutach to bez wątpienia ogromny sukces. Dotychczas pacjenci otrzymywali wynik od 1,5 do 2 godzin. Oznacza to, że nowa technologia pozwoli zidentyfikować zagrożenie ponad trzy razy szybciej.

Naukowcy pracują obecnie nad konstrukcją urządzenia, które będzie mogło znaleźć swoje zastosowanie w miejscach publicznych jak szpitale, kliniki czy lotniska. Ich zdaniem, nowe testy są bardziej praktyczne w użyciu od obecnych, dzięki czemu "wyniki można odczytać gołym okiem". To sprawi, że znajdą one zastosowanie w szerszej gamie placówek.

Zdaniem specjalistów, którzy byli obecni przy opracowywaniu testu, nowa technologia pozwoli wykryć koronawirursa u pacjentów w bardzo wczesnym stadium infekcji. Nowe testy zostały już zatwierdzone w Shenzhen Luohou People's Hospital w Chinach. Zostały zastosowane w 16 próbkach i dały skuteczność 100 procent.

Naukowcy pracują obecnie nad uczynieniem technologii jeszcze bardziej elastyczną, co sprawi, że nowe testy mogą stać się dostępne do użytku domowego.

Badania zapoczątkowało Centrum Zaawansowanych Badań w Suzhou w Chinach. Kolejne eksperymenty przeprowadzono już na Wydziale Nauk Inżynieryjnych na Oksfordzie.

Chcesz wiedzieć więcej na temat koronawirusa? Zapisz się na nasz specjalny newsletter.

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (57)