Koronawirus we Włoszech. Ruszyły testy szczepionki. 700 euro dla ochotników

Koronawirus we Włoszech. Ruszyły testy szczepionki. 700 euro dla ochotników

Koronawirus we Włoszech. Ruszyły testy szczepionki. 700 euro dla ochotników
Źródło zdjęć: © Pexels
24.08.2020 10:14

Koronawirus we Włoszech został potwierdzony u ponad 250 tys. osób. Tamtejsi specjaliści właśnie rozpoczęli testy szczepionki, która może przyczynić się do zahamowania pandemii. Spośród 7 tys. ochotników wybrano 90. Każdy z nich otrzyma po 700 euro.

Szczepionka na koronawirusa to obecnie jeden z najbardziej pożądanych preparatów na świecie. Zdaniem wielu ekspertów to jedyna słuszna droga w kierunku zahamowania pandemii. Do walki z COVID-19 stanęli m.in. specjaliści w Włoch, którzy właśnie ogłosili początek testowania opracowanego przez nich leku na ludziach.

Testy włoskiej szczepionki przeciwko wirusowi SARS-CoV-2 odbywają się w rzymskim szpitalu zakaźnym Spallanzani. Do badań zgłosiło się aż 7 tysięcy ochotników. Do pierwszej eksperymentalnej fazy, która potrwa od 8 do 10 tygodni zakwalifikowano 90 osób. Każda z nich otrzyma po 700 euro.

Lokalne media podkreślają, że włoski preparat może przyczynić się do przełomu w walce z COVID-19. Projekt szczepionki został sfinansowany przez władze stołecznego regionu Lacjum wraz z Ministerstwem Szkolnictwa Wyższego i Badań Naukowych. Jeśli testy przejdą pomyślnie, lek powinien trafić na rynek wiosną 2021 roku.

Włoska Agencja Leków (Aifa) poinformowała, że do testów szczepionki po wstępnych kontrolach wybrano 45 zdrowych osób w wieku od 18 do 55 lat oraz tyle samo ochotników w grupie wiekowej 65-85 lat.

Pierwsza grupa, na której zostanie przetestowany włoski preparat to mężczyźni w wieku od 31 do 46 lat. Jeśli lekarze nie stwierdzą u nich żadnych niekorzystnych reakcji, badaniom zostaną poddane kolejne osoby.

Druga i trzecia faza testów odbędą się późną jesienią tego roku.

Od początku wybuchu pandemii, we Włoszech zdiagnozowano ponad 250 tysięcy przypadków koronawirusa. W wyniku przegranej walki z infekcją, zmarło tam ponad 35 tysięcy zakażonych osób.

Chcesz śledzić na bieżąco rozwój koronawirusa w Polsce? Sprawdź dedykowaną temu aplikację internetową.

Więcej na temat koronawirusa dowiesz się zapisując na nasz specjalny newsletter.

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (7)