Koronawirus we Włoszech. Ruszyły testy szczepionki. 700 euro dla ochotników

Koronawirus we Włoszech. Ruszyły testy szczepionki. 700 euro dla ochotników24.08.2020 10:14
Koronawirus we Włoszech. Ruszyły testy szczepionki. 700 euro dla ochotników
Źródło zdjęć: © Pexels

Koronawirus we Włoszech został potwierdzony u ponad 250 tys. osób. Tamtejsi specjaliści właśnie rozpoczęli testy szczepionki, która może przyczynić się do zahamowania pandemii. Spośród 7 tys. ochotników wybrano 90. Każdy z nich otrzyma po 700 euro.

Szczepionka na koronawirusa to obecnie jeden z najbardziej pożądanych preparatów na świecie. Zdaniem wielu ekspertów to jedyna słuszna droga w kierunku zahamowania pandemii. Do walki z COVID-19 stanęli m.in. specjaliści w Włoch, którzy właśnie ogłosili początek testowania opracowanego przez nich leku na ludziach.

Testy włoskiej szczepionki przeciwko wirusowi SARS-CoV-2 odbywają się w rzymskim szpitalu zakaźnym Spallanzani. Do badań zgłosiło się aż 7 tysięcy ochotników. Do pierwszej eksperymentalnej fazy, która potrwa od 8 do 10 tygodni zakwalifikowano 90 osób. Każda z nich otrzyma po 700 euro.

Lokalne media podkreślają, że włoski preparat może przyczynić się do przełomu w walce z COVID-19. Projekt szczepionki został sfinansowany przez władze stołecznego regionu Lacjum wraz z Ministerstwem Szkolnictwa Wyższego i Badań Naukowych. Jeśli testy przejdą pomyślnie, lek powinien trafić na rynek wiosną 2021 roku.

Zobacz też: Koronawirus. Ekspertka: o zagrożeniu wiedzieliśmy od lat, ale i tak się nie przygotowaliśmy

Włoska Agencja Leków (Aifa) poinformowała, że do testów szczepionki po wstępnych kontrolach wybrano 45 zdrowych osób w wieku od 18 do 55 lat oraz tyle samo ochotników w grupie wiekowej 65-85 lat.

Pierwsza grupa, na której zostanie przetestowany włoski preparat to mężczyźni w wieku od 31 do 46 lat. Jeśli lekarze nie stwierdzą u nich żadnych niekorzystnych reakcji, badaniom zostaną poddane kolejne osoby.

Druga i trzecia faza testów odbędą się późną jesienią tego roku.

Od początku wybuchu pandemii, we Włoszech zdiagnozowano ponad 250 tysięcy przypadków koronawirusa. W wyniku przegranej walki z infekcją, zmarło tam ponad 35 tysięcy zakażonych osób.

Chcesz śledzić na bieżąco rozwój koronawirusa w Polsce? Sprawdź dedykowaną temu aplikację internetową.

Więcej na temat koronawirusa dowiesz się zapisując na nasz specjalny newsletter.

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Udostępnij:
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)