Koronawirus w starciu ze sterydami. WHO zajmuje stanowisko
Jest coraz więcej dowodów na to, że tanie, powszechnie dostępne sterydy mogą pomóc ratować życie krytycznie chorych pacjentów z COVID-19. WHO potwierdza, że nowe badania wskazują na kluczową rolę tych rodzajów leków.
Analiza opublikowana 2 września w Journal of the American Medical Association (JAMA), która obejmowała dane z siedmiu badań klinicznych, potwierdziła, że sterydy zmniejszyły ryzyko zgonu wśród pacjentów o jedną trzecią w porównaniu z pacjentami otrzymującymi tylko standardową opiekę.
Na tej podstawie Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) zaktualizowała swoje wytyczne dotyczące leczenia kortykosteroidami, zalecając, aby osoby z ciężkim przebiegiem COVID-19 otrzymywały leki od 7 do 10 dni. Dodatkowo WHO podkreśla, że osoby z łagodnym przebiegiem infekcji nie powinny przyjmować sterydów, ponieważ "aktualne dane wskazują, że prawdopodobnie nie przyniesie im to korzyści, a może tylko zaszkodzić".
Informacje o tym, że sterydy mogą wspomóc leczenie ciężko chorych na COVID-19 pojawiły się już kilka miesięcy temu. Na przykład dane z Chin, opublikowane w marcu w JAMA Internal Medicine, sugerują, że kortykosteroidy mogą zmniejszyć liczbę zgonów wśród pacjentów z koronawirusem z "zespołem ostrej niewydolności oddechowej".
W czerwcu z kolei brytyjscy naukowcy poinformowali, że steryd zwany deksametazonem zmniejszył śmiertelność wśród pacjentów z COVID-19, którzy wymagali tlenu, poprzez wentylację lub mniej inwazyjne metody. Ale te badania nie były jeszcze recenzowane.
Deksametazon jest powszechnie przepisywany na łuszczycę, reumatoidalne zapalenie stawów, astmę i niektóre nowotwory, takie jak białaczka. A jak donosi Stat News, "od czasu opublikowania brytyjskiego raportu doszło do powszechnego przyjęcia sterydów w opiece nad krytycznie chorymi pacjentami z COVID-19".
Koronawirus w Polsce. Jak się przed nim uchronić?
W nowej analizie naukowcy przyjrzeli się badaniom, w których testowano deksametazon lub jeden z dwóch innych steroidów (hydrokortyzon i metyloprednizolon). Wszystkie te leki w podobny sposób osłabiają odpowiedź immunologiczną, co zdaniem JAMA wpłynęło na zmniejszenie śmiertelności pacjentów. Autorzy obliczyli, że ryzyko zgonu spadło o 34 proc. po zastosowaniu odpowiednich sterydów.
- Nowa analiza powinna rozwiać wszelkie pozostałe wątpliwości dotyczące podawania sterydów krytycznym pacjentom z COVID-19 - powiedział dr Todd Rice, profesor medycyny i lekarz intensywnej opieki medycznej na Vanderbilt University School of Medicine w rozmowie z The New York Times. Na tej podstawie WHO uznało, że stosowanie sterydów powinno być włączone do standardowej procedury leczenia najcięższych przypadków COVID-19.
Szczegółowe informacje na temat koronawirusa w Polsce i na świecie, uzyskasz, zapisując się na nasz specjalny newsletter lub pobierając dedykowaną aplikację.