Koronawirus w starciu z lekiem na reumatyzm. Badania przynoszą pozytywne efekty

Lek na reumatyzm może pomóc wyleczyć pacjentów z powikłaniami po zakażeniu koronawirusem - twierdzi szwajcarska firma Roche, która właśnie uzyskała zgodę od Chin na podawanie chorym na COVID-19 środka przeciwzapalnego Actemra.

Koronawirus w starciu z lekiem na reumatyzm. Badania przynoszą pozytywne efekty
Źródło zdjęć: © Shutterstock.com

Szwajcarska firma medyczna Roche otrzymała od Chin pozwolenie na leczenie pacjentów z poważnymi powikłaniami po chorobie COVID-19 środkiem przeciwzapalnym Actemra (tocilizumab). Chińska Narodowa Komisja Zdrowia nadal szuka różnych sposób na walkę z błyskawicznie rozprzestrzeniającym się wirusem SARS-CoV-2.

Komisja poinformowała, że lek biologiczny Actemra może być dopuszczony do leczenia pacjentów z koronawirusem, u których zdiagnozowano ciężkie uszkodzenie płuc oraz wysoki poziom interleukiny-6 (IL-6).

10 lat temu lek Actemra uzyskał zgodę od Amerykańskiej Agencji ds. Żywności i Leków (FDA) na stosowanie w leczeniu reumatoidalnego zapalenia stawów. Środek powstrzymuje namnażanie białka interleukiny-6 do wysokich poziomów, które może wywołać choroby o podłożu zapalnym u niektórych pacjentów.

Pierwsze badania

Chińscy eksperci testują lek w badaniach klinicznych, których finalne efekty poznamy 10 maja. Naukowcy zaangażują do badań prawie 190 pacjentów, u których zdiagnozowano chorobę COVID-19.

Pierwsze pozytywne informacje na temat skuteczności leku napływają natomiast z Włoch. Tamtejsza agencja prasowa L’Agenzia Nazionale Stampa Associata przekazała, że środek na zapalenie stawów zaowocował znakomitymi wynikami u dwóch pacjentów zarażonych koronawirusem. - Ten lek, czyli tocilizumab wykazał wysoką skuteczność w leczeniu zapalenia płuc wywołanego przez COVID-19 - poinformował Paolo Ascierto ze szpitala w Neapolu.

Jeden z dwójki pacjentów, u których zastosowano leczenie środkiem na zapalenie stawów został już wypisany do domu. Ascierto wezwał do sporządzenia krajowego protokołu w celu szerokiego zastosowania środka w leczeniu zapalenia płuc wywołanego przez wirusa SARS-CoV-2.

wiadomościkoronawirusroche

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (239)