Trwa ładowanie...
d2a20tt

Koronawirus w pyle zawieszonym – nowe badania potwierdzają zagrożenie

Najnowsze badania potwierdzają, że koronawirus może być obecny w pyle zawieszonym w powietrzu. To ważne odkrycie w kontekście dalszych badań wirusa i wprowadzania działań zapobiegawczych. Badania przeprowadzili naukowcy z włoskiego Stowarzyszenia Medycyny Środowiska.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
W pyle zawieszonym może znajdować się koronawirus
W pyle zawieszonym może znajdować się koronawirus (NurPhoto via Getty Images, Fot: NurPhoto)
d2a20tt

Koronawirus może być większym zagrożeniem, niż dotychczas przypuszczaliśmy. Naukowcom udało się potwierdzić, że wirus może znajdować się w pyle zawieszonym, który tym samym potencjalnie sprzyja szerzeniu się koronawirusa. Jak podaje RMF24, naukowcy zaznaczają, że nie można na tej podstawie wnioskować, że istnieje możliwość zarażenia się poprzez cząsteczki powietrza.

Badania przeprowadzono we Włoszech i były współpracą kilku uniwersytetów. Ich przedmiotem były 34 próbki mieszaniny pyłów PM10, które zostały pobrane z powietrza z okolicy przemysłowych terenów w Lombardii. Materiał zebrano w momencie wybuchu epidemii w tej części kraju, czyli na przełomie lutego i marca.

Obejrzyj: Xiaomi Seria Mi 10 - Światła. Kamera. Akcja. Wprowadź wideo w erę 5G

Choć z jednej strony badacze mówią, że obecność koronawirusa w pyle zawieszonym nie jest jednoznaczna z możliwością zarażenia się w ten sposób, to z drugiej zalecają, by poświęcić temu problemowi więcej uwagi i zadbać o minimalizację szkodliwych pyłów w powietrzu. Te koniec końców i tak są szkodliwe dla człowieka i jego układu oddechowego, niezależnie od ewentualnej obecności wirusa.

Jak potwierdził epidemiolog Prisco Piscitelli, chronicznie utrzymujący się podwyższony poziom pyłów zawieszonych w powietrzu, rejestrowany od dziesięcioleci na Nizinie Padańskiej na północy Włoch, ma negatywny i potwierdzony wpływ na stan zdrowia mieszkańców tamtych stron.

d2a20tt

Podziel się opinią

Share
d2a20tt
d2a20tt
Więcej tematów