Koronawirus w Polsce. Stan wyjątkowy - co by oznaczało jego wprowadzenie?

Warszawa, 08.10.2020. Koronawirus w Polsce. Premier Mateusz Morawiecki (L) i minister zdrowia Adam Niedzielski (P) podczas konferencji prasowej w KPRM w Warszawie, 8 bm. nt. sytuacji epidemiologicznej w Polsce. (aldg) PAP/Piotr Nowak
Warszawa, 08.10.2020. Koronawirus w Polsce. Premier Mateusz Morawiecki (L) i minister zdrowia Adam Niedzielski (P) podczas konferencji prasowej w KPRM w Warszawie, 8 bm. nt. sytuacji epidemiologicznej w Polsce. (aldg) PAP/Piotr Nowak
Źródło zdjęć: © PAP | PAP/Piotr Nowak, Piotr Nowak

09.10.2020 09:55

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

W czasie czwartkowej konferencji prasowej premier Mateusz Morawiecki przyznał, że jeśli liczba dziennych zakażeń koronawirusem nie spadnie, to może być konieczne wprowadzenie stanu wyjątkowego. Co to oznacza dla kraju?

Opozycja wnioskowała o wprowadzenie stanu wyjątkowego jeszcze w maju, przed wyborami prezydenckimi. Wtedy obóz rządzący nie zdecydował się na taką możliwość, jednak na czwartkowej (8 października) konferencji premier przyznał, że może być konieczne wprowadzenie stanu nadzwyczajnego. 

- Przyglądamy się przepisom, które już obowiązują. Na ten moment mamy możliwość zastosowania nowych obostrzeń (...). Ale jeśli sytuacja będzie ulegała dalszej eskalacji, nie wykluczamy takich możliwości - wyjaśnił premier Morawiecki, zapytany o możliwość wprowadzenia stanu wyjątkowego w Polsce. - Nasi sąsiedzi Czesi i Słowacy już taką decyzję podjęli - dodał. 

Stan wyjątkowy - co oznacza? 

Stan wyjątkowy może zostać wprowadzony przez prezydenta na okres nie dłuższy niż 90 dni i na wniosek Rady Ministrów. Może wiązać się m.in. z:

  • zawieszeniem organizowania i przeprowadzania wszelkiego rodzaju zgromadzeń, imprez masowych;
  • zakazem możliwości prowadzenia działalności kulturowej na imprezach artystycznych;
  • zawieszeniem możliwości strajków i protestów oraz możliwości zrzeszania się;
  • zawieszeniem prawa do swobody ruchu osobowego i towarowego na drogach publicznych (w tym: kolejach, drogach wodnych i lotniczych). 

Dodatkowo stan nadzwyczajny może prowadzić do ograniczenia, m.in.:

  • dostępu do towarów konsumpcyjnych;
  • wolności działalności gospodarczej;
  • działalności edukacyjnej;
  • transportu drogowego, kolejowego, morskiego i lotniczego;
  • funkcjonowania systemów łączności oraz działalności telekomunikacyjnej i pocztowej; w tym może wiązać się z nakazem wyłączenia urządzeń łączności czy zawieszeniem usług;
  • dostępu do informacji publicznej.

Na tej samej konferencji premier Mateusz Morawiecki potwierdził rozszerzenie żółtej strefy na cały kraj oraz nowe obostrzenia, które obowiązywać będą w całej Polsce. Szczegółowe informacje na temat koronawirusa w Polsce i na świecie, uzyskasz, zapisując się na nasz specjalny newsletter lub pobierając dedykowaną aplikację.

Źródło artykułu:WP Tech