Koronawirus w Polsce. Rząd podjął decyzję. 12 śląskich kopalni wstrzymuje prace

Koronawirus w Polsce. Rząd podjął decyzję. 12 śląskich kopalni wstrzymuje prace

Koronawirus w Polsce. Rząd podjął decyzję. 12 śląskich kopalni wstrzymuje prace
Źródło zdjęć: © YouTube.com
08.06.2020 10:54

Koronawirus w Polsce nie zwalnia tempa. Najgorsza sytuacja panuje na Śląsku, gdzie podjęto decyzję o wstrzymaniu prac 12 kopalni na czas trzech tygodni. Rząd zapewnia, że górnicy otrzymają pieniądze za okres postojowy. - Wirus nie zniknął - mówi Łukasz Szumowski.

Koronawirus w Polsce został potwierdzony już u 26 780 osób. Najbardziej dramatyczna sytuacja panuje na Śląsku, gdzie zdiagnozowano jak dotąd blisko 9,8 tys przypadków choroby COVID-10. W związku z alarmującymi danymi, rząd postanowił podjąć radykalne kroki.

W poniedziałek 8 czerwca, minister zdrowia Łukasz Szumowski i Jacek Sasin odpowiadali na pytania w sprawie epidemii w województwie śląskim i rozprzestrzeniania się wirusa w kopalniach. Członkowie rządu poinformowali o wstrzymaniu prac 12 z nich. - Omówiliśmy bieżącą sytuację w kopalniach oraz przedstawiliśmy kolejne działania jakie chcemy podjąć. Od jutra wstrzymamy prace w dwóch kopalniach Jastrzębskiej Spółki Węglowej i w 10 kopalniach Polskiej Grupy Górniczej. Górnicy otrzymają 100 proc. wynagrodzenia za okres postojowy - mówił na konferencji prasowej Jacek Sasin.

Rząd wstrzymał wydobycie w kopalniach na trzy tygodnie. - Działania, które zostaną zastosowane pomogą ograniczyć rozprzestrzenianie się wirusa - podkreślił wicepremier.

"Spodziewamy się 100-200 wyników na dobę"

Minister Zdrowia Łukasz Szumowski poinformował, że górnicy przechodzą chorobę łagodnie. Dodał, że tak duża ilość wykrytych nowych zakażeń wynika z przeprowadzenia 50 tysięcy testów. - W kolejnych dniach może być nawet po kilkaset nowych przypadków - zaznaczył.

- Na Śląsku mamy 60 proc. wolnych łóżek w szpitalach zakaźnych, ponad 85 proc. wolnych respiratorów. To pokazuje, że mamy nadal na Śląsku zabezpieczenie w postaci możliwości służby zdrowia. Na szczęście te osoby z ognisk, górnicy przechodzą chorobę niezwykle łagodnie. Chciałem bardzo mocno podkreślić, że te przypadki na Śląsku są przypadkami z ogniskami. Pojawiło się wiele krzywdzących opinii o osobach mieszkających na Śląsku. Transmisji poziomej na Śląsku również nie ma. Najwięcej zakażeń jest z ogniska. Pojedyncze osoby zakażone spoza tych ognisk - mówił minister.

- Spodziewamy się 100-200 wyników na dobę. W innych województwach sytuację mamy opanowaną - zapewnił Łukasz Szumowski. Minister podkreślił jednocześnie, że epidemia koronawirusa się nie skończyła.

Chcesz śledzić na bieżąco rozwój koronawirusa w Polsce? Sprawdź dedykowaną temu aplikację internetową.

Więcej na temat koronawirusa dowiesz się zapisując na nasz specjalny newsletter.

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)