Koronawirus w Polsce. Prof. Robert Flisiak mówi o schyłku epidemii

Koronawirus w Polsce. Prof. Robert Flisiak mówi o schyłku epidemii

Prof. Robert Flisiak
Prof. Robert Flisiak
Źródło zdjęć: © PAP | Marcin Kmieciński
16.11.2020 01:49, aktualizacja: 02.03.2022 09:46

– Przyjmuje się, że gdy grupa około 60 proc. społeczeństwa nabierze odporności, czy to w sposób naturalny, przez wcześniejszy kontakt z wirusem, czy przez zaszczepienie, to będzie można mówić o tym, że epidemia wygasa w sposób kontrolowany – stwierdził prof. Robert Flisiak w stacji Polsat News.

Naukowiec stwierdził też, że pierwszymi, którzy otrzymają szczepionkę opracowaną przez koncern farmaceutyczny Pfizer poza badaniami klinicznymi, będą obywatele Stanów Zjednoczonych. Ma to nastąpić, według dostępnych informacji, jeszcze w tym roku.

Pierwszy kwartał następnego roku 

Jednocześnie dodał, że "biorąc pod uwagę kontrakty i uwarunkowania, o których mówił premier Mateusz Morawiecki, to możemy się spodziewać, że pierwsi Polacy otrzymają szczepionki w pierwszym kwartale następnego roku". – Z pewnością ta ilość w pierwszym rzucie będzie ograniczona i przypadnie ona w pierwszej kolejności personelowi medycznemu i osobom w podeszłym wieku – stwierdził.

Amerykański koncern farmaceutyczny Pfizer poinformował w poniedziałek 9 listopada, że szczepionka przeciwko COVID-19, tworzona przez niego we współpracy z niemiecką firmą biotechnologiczną BioNTech SE, ma ponad 90 proc. skuteczności. Firma ogłosiła, że w 2021 r. może wyprodukować do 1,3 mld dawek substancji.

Czytaj też: Koronawirus w Polsce. Infodemia o COVID-19. Ekspert: może nawet zabić

Źródło artykułu:PAP
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (135)