Koronawirus w Polsce. Poziom lęku wśród rodaków dwukrotnie wyższy niż przed pandemią

Koronawirus w Polsce. Poziom lęku wśród rodaków dwukrotnie wyższy niż przed pandemią
Źródło zdjęć: © Pexels

29.05.2020 09:00, aktual.: 29.05.2020 10:17

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Koronawirus w Polsce zwiększył poziom objawów depresji i lęku wśród naszych rodaków - wynika z najnowszych badań psychologów z kilku krajowych uczelni. Zjawisko dostrzegalne jest najbardziej u osób w wieku 18-24 lat.

Raport pod tytułem "Uwarunkowania objawów depresji i lęku uogólnionego u dorosłych Polaków w trakcie epidemii COVID-19" opublikowano na stronie Wydziału Psychologii Uniwersytetu Warszawskiego. W badaniu, które odbyło się w pierwszej połowie maja, udział wzięło 1179 dorosłych osób. Była to grupa reprezentatywna pod względem wieku, płci oraz wielkości miejsca zamieszkania.

W badaniu przeprowadzonym przed pandemią 16,2% osób ankietowanych w wieku 18-34 lat przejawiało wysoki poziom dystresu w postaci nasilonego smutku i przygnębienia o klinicznie istotnym nasileniu, a w czasie pandemii odsetek osób doświadczających takiego rodzaju dystresu wzrósł ponad dwukrotnie (36,6%) - czytamy na stronie UW.

- Najwyższy poziom objawów depresji i lęku zaobserwowaliśmy w grupie wiekowej osób młodych w wieku 18-24 lata. Był istotnie wyższy niż w pozostałych grupach wiekowych - mówi w rozmowie z PAP liderka projektu badawczego dr hab. Małgorzata Gambin z Wydziału Psychologii UW.

Podwyższony poziom lęku u młodych osób

- Wbrew naszym przewidywaniom podwyższony poziom objawów depresji i lęku w początkach maja u osób młodych nie wiąże się z poczuciem zagrożenia o własne życie i zdrowie, ale z różnymi ograniczeniami i konsekwencjami epidemii, w szczególności ze skutkami zamknięcia w domu: znudzeniem, znużeniem i zmęczeniem spowodowanym nagromadzeniem obowiązków, poczuciem ograniczenia wolności czy trudnymi relacjami z rodzicami - wyjaśnia dr hab. Gambin w rozmowie z Polską Agencją Prasową.

Badaczka dodaje, że dla młodych osób domowa izolacja może być wyjątkowo trudna do zniesienia. Kobieta szacuje jednocześnie, że poziom lęku i objawów depresji mógł wzrosnąć nawet dwukrotnie wśród wszystkich grup wiekowych. Zaznacza, że dane sprzed wybuchu pandemii dotyczą jedynie grupy wiekowej 18-34 lata.

Badania wykazały, że wyższy poziom objawów depresji i lęku występował również u osób z gorszą sytuacją materialną, a także przebywających na kwarantannie oraz zarażonych lub podejrzewających u siebie zachorowanie na COVID-19. - Liczymy na to, że tak nasilone objawy są przejściowe u większości osób, ale mimo wszystko jest to zjawisko niepokojące - komentuje psycholog.

Nasilone objawy depresji i lęku potwierdzono także u osób powyżej 55. roku życia. W odróżnieniu od osób młodszych, były one związane z większym poczuciem zagrożenia zdrowia i życia własnego i bliskich. Na wyniki ankietowanych wpływ miała również samotność, zmęczenie, a także konieczność reorganizacji codziennego trybu życia.

Podwyższony poziom lęku zaobserwowano także u singli. Zdecydowanie mniejsze objawy depresji stwierdzono u osób żyjących w małżeństwie lub razem mieszkających. Co ciekawe, podwyższonego poziomu objawów depresji i lęku nie zaobserwowano wśród osób rozwiedzionych. - To osoby, które przeszły w swoim życiu kryzysy i mogą być lepiej przystosowane do zmian - wyjaśnia badaczka.

Trwają kolejne badania, które mają dać odpowiedź na pytanie, na ile objawy depresji i lęku w społeczeństwie są zjawiskiem przejściowym. Jak informuje Polska Agencja Prasowa, oprócz uczonych z Wydziału Psychologii UW w badaniach udział wzięli eksperci z Akademii Pedagogiki Specjalnej im. Marii Grzegorzewskiej, Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego Jana Pawła II i Instytutu Studiów Społecznych im. Profesora Roberta Zajonca UW.

Chcesz śledzić na bieżąco rozwój koronawirusa w Polsce? Sprawdź dedykowaną temu aplikację internetową.

Więcej na temat koronawirusa dowiesz się zapisując na nasz specjalny newsletter.

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (5)