Koronawirus w Polsce. Mapa zakażeń pokazuje ponad 33 tys. chorych i kolejne ofiary śmiertelne

Koronawirus w Polsce. Mapa zakażeń pokazuje ponad 33 tys. chorych i kolejne ofiary śmiertelne
Źródło zdjęć: © Pokazwirusa.pl

25.06.2020 11:34

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Ministerstwo Zdrowia poinformowało o kolejnych potwierdzonych przypadkach COVID-19 w Polsce. Średnia liczba dziennych zakażeń niestety wciąż nie spada. Są też kolejne śmiertelne ofiary koronawirusa SARS-CoV-2.

Mapa zakażeń pozwala śledzić bieżącą sytuację w naszym kraju, a Ministerstwo Zdrowia potwierdziło, że w ciągu doby ofiarą koronawirusa padło kolejne 298 osób. Zmarło również kolejne 16 osób, wśród których jedna była w wieku 41 lat - pozostałe ofiary to osoby starsze, po 60 roku życia.

Najwięcej nowych zakażeń potwierdzono w ciągu ostatniej doby w woj. śląskim, łódzkim i mazowieckim. Łączna liczba zakażonych koronawirusem wyniosła 25 czerwca 33 119, z czego 1412 to ofiary śmiertelne. W poszczególnych województwach te liczby rozkładają się następująco:

  • śląskie - 12 317 chorych/303 zgony,
  • mazowieckie - 4861 chorych/323 zgony,
  • łódzkie - 2996 chorych/156 zgonów,
  • dolnośląskie - 2884 chorych/141 zgonów,
  • wielkopolskie - 2527 chorych/170 zgonów.

Na kwarantannie przebywa obecnie ponad 92 tys. osób, a hospitalizowanych jest 194. Od początku epidemii w Polsce przeprowadzono ponad 1,4 mln testów.

Koronawirus w Polsce

WHO ostrzega, że pandemia COVID-19 nie spowalnia, a dane zebrane na mapie opracowanej przez Johns Hopkins University są tego potwierdzeniem. Łączna liczba zakażeń na świecie przekroczyła już 9,4 mln, a na skutek COVID-19 zmarło ponad 482 tys. osób.

Obraz
© JHU

Sytuacja niezmiennie najgorzej wygląda w USA, gdzie potwierdzono już ponad 2,3 mln przypadków COVID-19, z czego ponad 121 tys. okazało się śmiertelnych. Rośnie również tempo zakażeń w Brazylii (ponad 1,1 mln chorych), Rosji (ponad 613 tys.), i Indiach (ponad 773 tys.).

Z powodu powikłań najwięcej osób zmarło w USA (ponad 121 tys.), Brazylii (ponad 53 tys.), Wielkiej Brytanii (ponad 43 tys. ofiar śmiertelnych) oraz Włoszech (ponad 34 tys.). Ekspertów niepokoi również fakt, że kraje, w których epidemia zdawała się wygasać - odnotowują kolejne przypadki zakażeń koronawirsem.

Jednak już kilka tygodni temu wirusolodzy podejrzewali, że nabywana odporność na ponowne zakażenie jest krótkotrwała. Zdaniem badaczy, niektóre osoby nie są w ogóle w stanie jej wykształcić, co może prowadzić do wielokrotnych zakażeń, mimo przebytej infekcji.

Nieustannie trwają jednak kolejne badania, a specjsliści z całego świata nie szczędzą wysiłku, by powstrzymać pandemię. Aby być na bieżąco, zapiszcie się na nasz specjalny newsletter lub pobierzcie dedykowaną aplikację.

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (1)