Koronawirus: W Polsce kończy się remdesivir. To lek wykorzystywany w leczeniu COVID-19

Kończy się remdesivir, czyli lek powszechnie wykorzystywany w leczeniu pacjentów z COVID-19. Rosną też problemy z jego dostępnością. Wcześniej lek był finansowany przez Unię Europejską, teraz będzie za niego musiała zapłacić Polska.

Remdesivir to lek stosowany w leczeniu COVID-19
Remdesivir to lek stosowany w leczeniu COVID-19
Źródło zdjęć: © YouTube.com
Karolina Modzelewska

Remdesivir to lek, który jest podawany w terapii COVID-19. Opracowano go w celu leczenia innych chorób wirusowych, ale po przeprowadzonych badaniach okazało się, że jest skuteczny również w przypadku nowego koronawirusa.

Remisdevir jest na wyczerpaniu

Jak jednak informuje "Dziennik Gazeta Prawna" lek jest w Polsce na wyczerpaniu. Jego zapasy wystarczyły na podanie chorym w lipcu oraz sierpniu, ale przydział wrześniowy wyczerpał się przed czasem. Dlatego coraz więcej szpitali poszukuje możliwości nabycia remdesiviru, ale hurtownie nie posiadają go na stanie.

- Za każdym razem, jak się dodzwonimy do hurtowni, słyszymy, że nie mają, albo nie prowadzą obrotu lekiem. W jednej tylko zaproponowano nam sprowadzenie produktu marki Corovir 100 mg, Brucke Pharma jako import docelowy z Indii. Ale to potrwa od trzech do sześciu tygodni. Nie wiemy, co zrobić – miał powiedzieć anonimowy pracownik jednego ze szpitali, jak podaje Gazeta.pl Next.

Remdesivir, zatwierdzony przez Europejską Agencję Leków jako preparat do stosowania w leczeniu COVID-19 był dotychczas finansowany przez Komisję Europejską. Organ wykonawczy UE rozdysponował zakupiony lek pomiędzy wszystkie państwa członkowskie. Polska otrzymała 3 tys. dawek remdesiviru. Jego zapasy wyczerpały się, a szpitale potrzebują nowej dostawy.

Koronawirus w Polsce

Całą sytuacją pogorsza rosnąca liczba osób zakażonych koronawirusem. Przypomnijmy – według ostatnich danych z 6 października 2020 roku, które zostały opublikowane przez Ministerstwo Zdrowia mamy 2236 nowych i potwierdzonych przypadków zakażenia. Z kolei Johns Hopkins University informuje o łącznej liczbie ponad 104 tys. zakażonych osób (w tym 33 tys. osób wyleczonych i 2717 zgonów).

Zgodnie z informacjami opublikowanymi przez "Dziennik Gazeta Prawna" Ministerstwo Zdrowia prowadzi postępowanie przetargowe na zakup remdesiviru. Planowany jest zakup około 6-10 tys. dawek leku.

Koronawirus. Jak się przed nim uchronić? Nie wystarczy mycie rąk

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (0)