Koronawirus w Polsce i na świecie. Mapa zakażeń pokazuje ponad 6 mln przypadków

Koronawirus w Polsce i na świecie. Mapa zakażeń pokazuje ponad 6 mln przypadków

Koronawirus w Polsce i na świecie. Mapa zakażeń pokazuje ponad 6 mln przypadków
Źródło zdjęć: © pokazwirusa.pl
01.06.2020 10:47

Koronawirus nie spowalnia, co pokazują statystyki zarówno w Polsce, jak i na świecie. Przez weekend liczba chorych wzrosła globalnie do ponad 6 mln. W naszym kraju z każdym dniem również przybywa chorych, a ekspert jest zdania, że sytuacja jest naprawdę groźna.

1 czerwca liczba zakażeń SARS-CoV-2 przekroczyła w Polsce 23,7 tys. osób. Przybywa niestety również ofiar śmiertelnych – do tej pory odnotowano 1064 zgony w związku z COVID-19. Kilka dni temu Mariusz Gromada, analityk Banku Millennium przyznał, że:

- Kierunek zmian trendu w Polsce jest przeciwny do tych w innych krajach europejskich. Zdecydowana większość Europy charakteryzuje się mniejszymi przyrostami dziennymi niż te obserwowane w naszym kraju, gdy jeszcze niedawno sytuacja była odwrotna.

O ile w Europie w ostatnim czasie odnotowuje się coraz mniejsze tempo przyrostu nowych przypadków COVID-19, w Polsce tendencja jest odwrotna. Mapa zakażeń pokazuje, że sytuacja jest szczególnie groźna wciąż w tych samych województwach. O tym, że epidemia przybrała charakter regionalny mówią statystyki:

  • śląskie – 8252 przypadków,
  • mazowieckie – 3581 przypadków,
  • dolnośląskie – 2594 przypadki,
  • wielkopolskie – 2150 przypadki.

Mimo że liczby wyglądają bardzo niepokojąco w tych czterech regionach, to w pozostałych również pojawiają się nowe zachorowania. Na szczęście rośnie też liczba osób, którym udało się zwalczyć chorobę. Do 1 czerwca odnotowano ponad 11,4 tys. ozdrowień. Spadła też liczba osób na kwarantannie – obecnie wynosi ona 77 406.

Koronawirus w świecie

Mapa zakażeń SARS-CoV-2 na świecie pokazuje, że do końca pandemii jeszcze daleko. W dniu 1 czerwca dane pokazywały już 6 172 448 przypadków zachorowania. Najniebezpieczniejszą sytuację obserwujemy cały czas w USA, jednak rośnie także liczba zakażeń w Brazylii, Rosji czy Wielkiej Brytanii. Dane zebrane przezJohns Hopkins University pokazują:

  • 1 790 191 zakażeń w USA,
  • 514 849 zakażeń w Brazylii,
  • 405 843 zakażeń w Rosji,
  • 276 156 zakażeń w Wielkiej Brytanii,
  • 239 479 zakażeń w Hiszpanii.
Obraz
© JHU

Zdaniem ekspertów WHO łagodzenie przepisów dotyczących bezpieczeństwa w czasie epidemii może przyczynić się do nawrotu COVID-19 w drugiej fali. Specjaliści nie są jednak zgodni, czy powinniśmy spodziewać się jej już latem, czy na przełomie 2020/21.

Wielu naukowców jest zdania, że SARS-CoV-2 pozostanie z nami sezonowo, a w pełni bezpieczni będziemy mogli się czuć dopiero wtedy, gdy zostanie opracowana skuteczna szczepionka na COVID-19. Niektórzy eksperci są zdania, że ta może się nigdy nie pojawić.

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)