Koronawirus w Polsce. 85 procent dorosłych chce zwiększyć aktywność fizyczną po pandemii

Koronawirus w Polsce nie zwalnia tempa. Wciąż nie wiadomo, kiedy zakończy się pandemia, jednak już trwają badania na temat tego, jak zmieni się po niej życie naszych rodaków. Aż 85 procent dorosłych Polaków deklaruje, że zwiększy swoją aktywność fizyczną.

Koronawirus w Polsce. 85 procent dorosłych chce zwiększyć aktywność fizyczną po pandemii
Źródło zdjęć: © Flickr

18.05.2020 | aktual.: 18.05.2020 13:25

Koronawirus w Polsce znacząco wpłynął na życie naszych rodaków. Niemalże z dnia na dzień musieli przystosować się do życia w zupełnie nowej rzeczywistości związanej z licznymi obostrzeniami wprowadzonymi przez rząd. Do jednych z głównych zaleceń władz należało ograniczenie przebywania na świeżym powietrzu. Przymusowa izolacja miała być kluczowym elementem w zahamowaniu pandemii.

Część zakazów została już zniesiona, kolejne luzowanie restrykcji przewidywane jest w ciągu najbliższych tygodni. W związku ze stopniowym powrotem do normalności, firmy badawcze analizują, jak zmieni się życie Polaków po długo wyczekiwanym ogłoszeniu końca pandemii.

Jak wynika z najnowszego sondażu zrealizowanego przez Kantar, aż 85 procent naszych rodaków planuje zwiększyć swoją aktywność fizyczną po zakończeniu pandemii. Badanie przeprowadzono w dniach 23-30 kwietnia 2020 roku na losowej próbie 1000 Polaków powyżej 18. roku życia. Wykorzystano w tym celu technikę wywiadu telefonicznego wspomaganego komputerowo (CATI) - informuje PAP.

Polacy planują więcej ćwiczyć

Z badania wynika, że 57 procent Polaków odczuwa większą potrzebę ruchu, natomiast 43 procent naszych rodaków przyznało, że przymusowa izolacja, jak i masa innych obostrzeń znacząco wpłynęły na spadek ich aktywności fizycznej. Jako jedną z głównych przyczyn takiego stanu rzeczy wskazują zamknięcie obiektów sportowych.

40 procent respondentów deklaruje, że korzystało z tego typu obiektów przed wybuchem epidemii. Aż 75 procent z tej grupy zapowiedziało, że wybierze się do nich natychmiast, gdy tylko zostaną otwarte - informuje PAP.

74 procent badanych przyznaje, że zmniejszenie aktywności negatywnie wpłynęło na ich samopoczucie, 65 procent z nich zaobserwowało wpływ braku ćwiczeń na zdrowie, natomiast 61 proc. - na pogorszenie sylwetki. Jedynie co dziesiąty badany deklaruje, że pandemia nie wpłynęła na poziom jego aktywności fizycznej, wręcz przeciwnie - poprawiła ją.

Wśród najpopularniejszych sposobów na dbanie o formę fizyczną w obecnej sytuacji badani wymienili: jazdę na rowerze, gimnastykę, aerobik, jogging oraz spacery. W trakcie pandemii wzrosło także zainteresowanie ćwiczeniami w warunkach domowych. Jak informuje Polska Agencja Prasowa, 32 procent badanych ćwiczy korzystając z filmów instruktażowych dostępnych w sieci.

- W czasie epidemii, gdy 30 proc. Polaków spędza w pozycji siedzącej ponad siedem godzin dziennie, a blisko 40 proc. nie podjęło żadnej aktywności fizycznej w ciągu ostatnich 30 dni, każda forma ruchu jest lepsza i bardziej bezpieczna dla zdrowia niż jego brak. (…) Regularna aktywność fizyczna wspiera nasze zdrowie, poprawia samopoczucie, odporność, sprawność umysłową, a przede wszystkim zmniejsza ryzyko wystąpienia chorób cywilizacyjnych, takich jak cukrzyca typu 2, choroby układu krążenia, czy depresja, które cały czas są głównymi przyczynami zgonów w Polsce - zaznacza cytowany przez PAP specjalista chorób zakaźnych oraz medycyny sportowej dr hab. Ernest Kuchar z Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego.

Ekspert podkreśla, że możliwość ponownego korzystania z obiektów sportowych jest niezwykle ważna. W Polsce wznowienie ich działalności zaplanowano dopiero w czwartym etapie odmrażania gospodarki.

- Badanie pt. MultiSport Index Pandemia zostało zrealizowane przez Kantar na zlecenie Benefit Systems - informuje PAP.

Chcesz śledzić na bieżąco rozwój koronawirusa w Polsce? Sprawdź dedykowaną temu aplikację internetową.

Więcej na temat koronawirusa dowiesz się zapisując na nasz specjalny newsletter.

wiadomościkoronawirusaktywność fizyczna
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (8)