Koronawirus w Polsce. 26‑latek zatrzymany za sprzedaż szczepionek w sieci

Funkcjonariusze z Komendy Głównej Policji wraz z kolegami z komendy wojewódzkiej w Katowicach zatrzymali 26-latka, który w internecie oferował na sprzedaż szczepionki na COVID-19 oraz zaświadczenia o negatywnym wyniku testów na obecność koronawirusa.

Sprzedawał szczepienia na COVID-19 w sieci. 26-latek został zatrzymany
Sprzedawał szczepienia na COVID-19 w sieci. 26-latek został zatrzymany
Źródło zdjęć: © Getty Images

- W styczniu br. w trakcie monitorowania sieci Internet pod kątem sprzedaży produktów związanych z COVID-19 funkcjonariusze operacyjni Biura do Walki z Cyberprzestępczością Komendy Głównej Policji natrafili na ogłoszenia związane z oferowaniem "nowej szczepionki na COVID-19 w formie ampułko-strzykawki" oraz "negatywnych testów na COVID-19". Analiza zgromadzonych materiałów pozwoliła wytypować 26-letniego programistę z Katowic - czytamy w oświadczeniu policji. 

Policja nie podała, czy zatrzymany faktycznie był w posiadaniu szczepionek oraz jakie konkretnie zarzuty otrzyma 26-latek. Warto w tym momencie przypomnieć, że szczepionki na COVID-19 są bezpłatne i realizowane w ramach Narodowego Programu Szczepień przeciw COVID-19. 

O tym, jak zapisać się na szczepienie za pośrednictwem internetu, pisaliśmy wcześniej w naszym poradniku. Niestety cyberprzestępcy coraz częściej wykorzystują lęk i niepokój wywołany pandemią. Kilka dni temu pisaliśmy o oszustach podszywających się pod rządową aplikację STOP COVID – ProteGO Safe.

Rząd ostrzega przed cyberprzestępcami

Rząd ostrzega przez wzmożoną aktywnością cyberprzestępców i przestrzega przed fałszywymi stronami internetowymi oraz aplikacjami, których głównym celem jest wyłudzenie danych osobowych. W związku z tym rząd uruchomił specjalną listę, na której znalazły się podejrzane strony. Obecnie na listę trafiło 8151 domen, z tego tylko w tym miesiącu – 600.

Nie zmienia to faktu, że do internautów należy zachowanie czujności. Na stronie gov.pl możemy znaleźć najważniejsze zasady dotyczące bezpieczeństwa w sieci, a wśród nich:

  • dokładnie sprawdzajcie wygląd i adres strony;
  • zwracajcie uwagę na literówki w adresach czy błędnie wyglądające logo;
  • nie dajcie się presji czasu - przestępcy często wysyłają maile oraz SMS-y, w których ponaglają, by kliknąć link czy uiścić dopłatę;
  • weryfikujcie źródła, których nie jesteście pewni oraz zgłaszajcie podejrzane domeny czy aplikacje na https://incydent.cert.pl.

Zobacz: 10 porad bezpiecznego korzystania z internetu [Wideo]

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (3)