Koronawirus w liczbach. Ekspert: "pandemia COVID-19 przyspiesza"

Na świecie notuje się coraz więcej zachorowań - liczba nowych potwierdzanych infekcji to około 100 tys. dziennie. Mariusz Gromada, specjalista Banku Millennium analizuje, gdzie sytuacja jest najgroźniejsza i co dzieje się również w Polsce.

Koronawirus w liczbach. Ekspert: "pandemia COVID-19 przyspiesza"
Źródło zdjęć: © Materiały prasowe

Mimo łagodzenia przepisów dotyczących bezpieczeństwa w czasie pandemii, na całym świecie obserwuje się kolejne zakażenia SARS-CoV-2. Wzrost dynamiki pochodzi głównie z Ameryki Południowej oraz Azji. Ameryka Północna od dłuższego czasu bez większych zmian – niezmiennie duże przyrosty, podaje Mariusz Gromada.

Obraz
© Materiały prasowe

Kiedy analizujemy dane z 27 maja w Europie (w ujęciu bez Rosji) sytuacja zdaje się lepsza - widać, że liczba nowych przypadków COVID-19 jest coraz niższa. Niestety w Polsce sytuacja wygląda odwrotnie.

Obraz
© Materiały prasowe

- Kierunek zmian trendu w Polsce jest przeciwny do tych w innych krajach europejskich. Zdecydowana większość Europy charakteryzuje się mniejszymi przyrostami dziennymi niż te obserwowane w naszym kraju, gdy jeszcze niedawno sytuacja była odwrotna - komentuje Gromada.

Chociaż patrząc na mapę zakażeń koronawirusem w Polsce, widać wyraźnie, że sytuacja jest różna w poszczególnych województwach, to w ciągu ostatnich dni nowe przypadki pojawił się również w rejonach, gdzie od dłuższego czasu nie notowano wzrostu zakażeń.

Analityk zwraca uwagę, że w zależności od przyjętej skali, można zauważyć bardzo ciekawe zależności. Obserwacja trajektorii w skali do 100 tys. łącznych potwierdzonych zakażeń ujawnia nowe "rosnące" kraje: Pakistan, Chile, Meksyk i Arabię Saudyjską.

Obraz
© Materiały prasowe

Perspektywa do 400 tys. infekcji pokazuje dramat Rosji i Brazylii.

Obraz
© Materiały prasowe

Żaden z nich jednak nie zbliża się do sytuacji, jaka ma obecnie miejsce w Stanach Zjednoczonych. Coraz powolniejszy wzrost zachorowań nie zmienia faktu, że do 28 maja odnotowano tam ponad 1,5 mln zakażeń, a liczba zmarłych na COVID-19 przekroczyła 100 tys.

Obraz
© Materiały prasowe

Źródło danych: Mariusz Gromada, matematyk, statystyk, dyrektor Departamentu Customer Intelligence w Banku Millennium, opracowanie z dnia 27.05.2020 na podstawie danych udostępnianych przez The Johns Hopkins University.

Więcej na temat koronawirusa i sytuacji w Polsce dowiesz się zapisując na nasz specjalny newsletter.

Źródło artykułu:Informacja prasowa
Koronawirus InformatorkoronawirusCovid-19

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (57)