Trwa ładowanie...
d37ssuo

Koronawirus w Polsce. Od 30 maja nowe zasady dotyczące m.in obowiązkowych maseczek

30 maja wchodzimy w kolejny etap odmrażania gospodarki. Nowe zasady bezpieczeństwa będą dotyczyły obowiązku noszenia maseczek, zachowania odstępu czy zachowania w miejscach publicznych. Otwarte zostaną też kina i siłownie.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Częściowo zniesiony zostaje obowiązek noszenia maseczek od 30 maja
Częściowo zniesiony zostaje obowiązek noszenia maseczek od 30 maja (Getty Images)
d37ssuo

Rząd rozpoczyna kolejny, czwarty już etap odmrażania gospodarki. W związku z tym zniesione będą kolejne ograniczenia dotyczące COVID-19, w tym zmienią się przepisy dotyczące obowiązku noszenia maseczek.

Dystans społeczny albo maseczki

Od 30 maja zniesiony zostaje obowiązek noszenia maseczek w przestrzeniach publicznych, o ile jesteśmy w stanie zachować min. 2 metrowy odstęp. Oznacza to, że nie trzeba zasłaniać ust i nosa, np. jeżdżąc na rowerze, spacerując po plaży czy parku itp.

Jeśli na świeżym powietrzu nie możemy utrzymać minimalnego dystansu, to maseczkę należy włożyć dla wspólnego bezpieczeństwa. Z tego obowiązku zwolnieni się:

 • rodzice z dziećmi wymagającymi opieki (do 13. roku życia);
 • osoby wspólnie mieszkające;
 • osoby niepełnosprawne.

Nosa i ust nie trzeba zakrywać przebywając w pracy (jeśli prawodawca zadbał o odpowiednie warunki sanitarne) oraz w restauracji (jeśli zajmujemy miejsce przy stoliku). Obowiązek noszenia maseczek lub chust obowiązuje nadal w:

 • środkach komunikacji miejskiej;
 • sklepach,
 • kinach i teatrach,
 • salonach masażu i tatuażu,
 • kościołach,
 • urzędach.
d37ssuo

Limit osób w sklepach, na poczcie itp

Od 30 maja zniesiony zostaje również limit osób w branży handlowej i gastronomicznej. Do tej pory w sklepie, restauracji, na targu, w punkcie usługowym czy na poczcie na 1 osobę musiała przypadać określona powierzchnia lub liczba okienek.

Od 30 maja ta zasada przestaje obowiązywać. Limity zostają zniesione także w przypadku uroczystości religijnych i pogrzebowych.

d37ssuo

Co ważne w miejscach tych wciąż obowiązuje nakaz zasłaniania ust i nosa. W sklepie dodatkowo należy również dezynfekować ręce lub nosić jednorazowe rękawiczki. Obowiązują również wszystkie wytyczne sanitarne narzucone na lokale gastronomiczne.

Zobacz też: Koronawirus. Ekspertka: o zagrożeniu wiedzieliśmy od lat, ale i tak się nie przygotowaliśmy

Zgromadzenia i wesela

Od soboty, 30 maja będzie można również organizować zgromadzenia na świeżym powietrzu - limit w takim wypadku wynosić będzie 150 osób. Nadal jednak będzie trzeba zasłaniać usta i nos lub zachować 2-metrowy odstęp.

d37ssuo

Od 6 czerwca można również organizować wesela i uroczystości rodzinne, w których może wziąć udział do 150 osób. Weselnicy nie będą musieli nosić maseczek.

Ponowne otwarcie hoteli

Od 30 maja restauracje i bary hotelowe mogą być otwarte i serwować na sali posiłki gościom. Od 6 czerwca natomiast w hotelach mogą zacząć działać baseny, siłownie, kluby fitness.

d37ssuo

Ponowne otwarcie miejsc kultury i rozrywki

Od 6 czerwca ponownie otwarte zostaną również:

 • kina, teatry, opery, balet;
 • baseny, siłownie, kluby fitness, sale zabaw i parki rozrywki;
 • sauny, solaria, salony masażu i tatuaż pod warunkiem, że zapewnione zostaną odpowiednie warunki sanitarne. Konkretne zalecenia zostaną podane w kolejnych komunikatach rządowych.

Więcej na temat koronawirusa i sytuacji w Polsce dowiesz się zapisując na nasz specjalny newsletter.

d37ssuo

Podziel się opinią

Share
d37ssuo
d37ssuo
Więcej tematów