Trwa ładowanie...
d48idje

Koronawirus w Europie jest mniej śmiertelny? Dane zaskakują

Statystyki pokazują, że Europejczycy, którzy chorują na COVID-19 dziś, mają większe szanse przeżycia niż na początku pandemii. I nie do końca wiadomo dlaczego - pisze New Scientist.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Badanie typu "drive through"
Badanie typu "drive through" (Getty Images)
d48idje

Spadł odsetek pacjentów, którzy umierają na skutek zachorowania na chorobę wywoływaną przez koronawirusa SARS-CoV-2, czyli COVID-19. Takie wnioski docierają z analizy przypadków z angielskich szpitali. Badanie z Uniwersytetu Oksfordzkiego pokazało, że śmiertelność spadła od 55 do 80 proc.

Prowadzący badanie Jason Oke podaje przykład dwóch różnych tygodni z kwietnia i sierpnia. W wiosennym tygodniu w Anglii zmarły 7164 osoby, a ponad 40 tysięcy zostało zdiagnozowanych jako nosicieli koronawirusa. Z kolei w tygodniu letnim ofiarami wirusa padło "zaledwie" 95 osób przy 7 tysiącach zakażonych.

d48idje

W kwietniu śmiertelność wyniosła 17 proc,. a w sierpniu już tylko 1 proc. Powody takiego zachowania nie są znane. Eksperci starają się jednak podać kilka możliwych przyczyn. Jedną może być skuteczniejsze leczenie COVID-19 w szpitalach. Kolejną może być rosnący odsetek zakażeń wśród młodych ludzi, którzy są odporniejsi niż osoby starsze.

Tygodniowe zakażenia w Polsce
Tygodniowe zakażenia w Polsce
Tygodniowe zgony w Polsce
Tygodniowe zgony w Polsce

W Polsce podobnie

Podobną sytuację można zaobserwować w Polsce. Chociaż w ostatnich dniach sierpnia odnotowuje się najwięcej dziennych nowych przypadków zakażeń SARS-CoV-2, to liczba zgonów jest niższa niż kilka miesięcy temu. Szczyt śmiertelnych przypadków przypadł w Polsce na przełom kwietnia i maja. W tym czasie było prawie dwukrotnie mniej nowych przypadków zakażeń.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

d48idje

Podziel się opinią

Share
d48idje
d48idje
Więcej tematów