Koronawirus uaktywni się jesienią? Włosi przewidują drugą falę epidemii

Koronawirus uaktywni się jesienią? Włosi przewidują drugą falę epidemii
Źródło zdjęć: © YouTube.com

30.05.2020 11:27, aktual.: 30.05.2020 13:08

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Koronawirus będzie szerzyć się jesienią i łączyć z innymi patogenami - mówił szef włoskiego Instytutu Zdrowia Silvio Brusaferro. Lekarz podczas spotkania z parlamentarzystami powiedział, że należy spodziewać się drugiej fali epidemii.

Ze zgromadzonych danych wynika, że należy spodziewać się drugiej fali epidemii koronawirusa - mówił w piątek 29 maja lekarz Silvio Brusaferro, podczas spotkania z włoskimi parlamentarzystami. Szef tamtejszego Instytutu Zdrowia poinformował, że wirus SARS-CoV-2 będzie intensywnie szerzyć się jesienią i bardzo możliwe, iż zacznie łączyć się z innymi patogenami atakującymi wtedy układ oddechowy.

- Z naukowego punktu widzenia, są to obiektywne dane - podkreślił szef Włoskiego Instytutu Zdrowia. Lekarz dodał, że jesienne miesiące wiążą się z mniejszą możliwością przebywania na słońcu, a w konsekwencji - rzadszym uprawianiem sportu. Zdaniem Brusaferro, te czynniki będą sprzyjać szerzeniu się zakażeń o tej porze roku.

- Wirus jest wciąż obecny, a zachowania jednostek są najskuteczniejszą metodą redukcji jego szerzenia - wyjaśnił lekarz. - Liczba osób, które miały kontakt z wirusem jest ograniczona, choć różni się w zależności od regionu - dodał.

Naukowiec podkreślił, że wciąż jest wiele osób, które nie doświadczyły kontaktu z koronawirusem i mogą zachorować na COVID-19. - Są rezerwuarem dla jego szerzenia się - ostrzegł szef Włoskiego Instytutu Zdrowia.

O drugiej fali epidemii mówili także niemieccy naukowcy. Zdaniem ekspertów z Uniwersytetu w Marburgu ponowny atak wirusa SARS-CoV-2 możemy odczuć już latem.

Chcesz śledzić na bieżąco rozwój koronawirusa w Polsce? Sprawdź dedykowaną temu aplikację internetową.

Więcej na temat koronawirusa dowiesz się zapisując na nasz specjalny newsletter.

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (143)