Koronawirus. Rośnie liczba wyzdrowiałych pacjentów. Wśród nich "super roznosiciel"

Koronawirus. Rośnie liczba wyzdrowiałych pacjentów. Wśród nich "super roznosiciel"

Koronawirus. Rośnie liczba wyzdrowiałych pacjentów. Wśród nich "super roznosiciel"
Źródło zdjęć: © Shutterstock.com
12.02.2020 10:23

Koronawirus z Chin rozprzestrzenia się w bardzo szybkim tempie, siejąc niepokój wśród mieszkańców wielu krajów świata. W zalewie fatalnych doniesień jest również miejsce na te dobre informacje. Oto najnowsze dane na temat wyzdrowiałych osób.

Epidemia koronawirusa z Wuhan to temat, który przeraża mieszkańców całego świata. Media codziennie informują o nowych śmiertelnych przypadkach, a także o rosnącej liczbie zarażonych osób. Według najnowszych doniesień, wskutek zarażenia zmarło już 1 116 osób, a liczba zakażonych śmiertelnie niebezpiecznym wirusem przekroczyła 45 tysięcy. W zalewie fatalnych wieści, jest jednak miejsce na dobre wiadomości.

Choć statystyki dotyczące liczby osób, którym udało się wyzdrowieć nie przyciągają tyle uwagi, to warto wiedzieć, że istnieją i wyglądają bardzo obiecująco. Według najnowszych danych opublikowanych przez Uniwersytet Johnsa Hopkinsa, liczba uratowanych stale rośnie, choć wciąż istnieje ogromna różnica pomiędzy nimi, a zakażonymi.

Według stanu na 12 luty 2020 roku liczba wyzdrowiałych osób zbliża się do 5 tysięcy, a wynosi dokładnie 4 967. Większość z tych przypadków, podobnie jak zakażeń dotyczy Chin kontynentalnych. Postępy poczynili też lekarze w innych krajach. W Tajlandii uratowano 10 osób, o jedną mniej zaś w Japonii i Singapurze. W Wietnamie wyzdrowiało już 6 pacjentów, w Korei Południowej 4, a w Malezji 3. Szczegółowe dane na temat liczby ofiar śmiertelnych, a także osób zarażonych i uratowanych można śledzić na bieżąco korzystając z interaktywnej mapy.

"Super roznosiciel wyzdrowiał"

Najbardziej znaną osobą, która wygrała walkę z koronawirusem jest 53-letni brytyjski biznesmen Steve Walsh. Nazywany "super roznosicielem" mężczyzna wirusem z Wuhan zaraził się podczas pobytu w Singapurze w dniach 20-23 stycznia. Dzień później przyleciał do kurortu we francuskich Alpach, gdzie spędził czas do 28 stycznia. Następnie samolotem easyJet przyleciał do Wielkiej Brytanii.

Wirusa COVID-19 (oficjalna nazwa choroby) zdiagnozowano u niego 6 lutego 2020 roku. Szacuje się, że do tego czasu mężczyzna mógł zarazić co najmniej 11 osób. Spośród ośmiu pacjentów, u których wykryto koronawirusa w Wielkiej Brytanii, sześć przypadków ma związek z biznesmenem. Mężczyzna przyznał, że zgłosił się do lekarza zaraz po tym, gdy dowiedział się, że miał kontakt z osobą, u której wykryto zakażenie.

Steve Walsh przebywa obecnie w szpitalu w Londynie, gdzie jest poddany kwarantannie. - Dziękuję Narodowej Służbie Zdrowia (NHS) za ich pomoc i opiekę. Po tym jak w pełni wyzdrowiałem moje myśli łączą się z innymi osobami zainfekowanymi koronawirusem" - przekazał w oświadczeniu.

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)